Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wspominając postać Andrzej Wajdy, czci jego pamięć i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi dla historii kina i teatru oraz artystyczny kunszt na przestrzeni lat - brzmi uchwała przyjęta przez aklamację w piątek przez posłów.

Andrzej Wajda - napisano w sejmowej w uchwale - był inspiratorem i symbolem polskiej szkoły filmowej, a przy tym twórcą ponadczasowym i docenianym na całym świecie. Wielki patriota, wybitny reżyser teatralny i filmowy, jeden z największych artystów w historii kina - tak określono zmarłego twórcę.

"Stworzone przez niego obrazy - między innymi +Kanał+, +Popiół i diament+, +Człowiek z marmuru+, +Człowiek z żelaza+, +Katyń+, +Popioły+, +Ziemia obiecana+ - na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina. Dzięki jego obrazom świat mógł lepiej poznać i zrozumieć zawiłości polskiej historii - napisali posłowie.

Reklama

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wspominając postać Andrzej Wajdy, czci jego pamięć i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi dla historii kina i teatru oraz artystyczny kunszt na przestrzeni lat" - głosi uchwała.

Posłowie przypomnieli też, że Wajda był zdobywcą Złotej Palmy i Oscara, Kawalerem Orderu Orła Białego, senatorem Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1989-1991.

Andrzej Wajda - jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureat honorowego Oscara amerykańskiej Akademii Filmowej z 2000 roku za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii - zmarł 9 października w Warszawie. Miał 90 lat. Urna z prochami Wajdy została złożona w grobie na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.