Platforma musi być nie tylko opozycją totalną, ale i moralną, która stoi po stronie obywateli, których okłamuje i obraża obecna władza – mówiła b. premier Ewa Kopacz podczas niedzielnej konwencji PO w Gdańsku. Wzywała m.in. do obrony kobiet przed zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego.

Kopacz, której wystąpienie wielokrotnie przerywano oklaskami, zwróciła uwagę, że gościem specjalnym konwencji PO jest b. lider Solidarności i b. prezydent Lech Wałęsa. „Wydawało nam się, że słowo +solidarność+ odmienialiśmy już tyle razy, oczywiście nauczeni niezwykłymi wydarzeniami 1980 roku, że wiemy o nim praktycznie wszystko. Jak mogliśmy przypuszczać, że słowo +solidarność+ na nowo stanie się kluczowe po 35 latach od tamtych wydarzeń i na nowo będziemy musieli je sobie zdefiniować?” – mówiła b. premier.

Według niej, słowo "solidarność" w obecnych czasach oznacza m.in., „że jeśli władza chce pozbawić rodziców jedynej możliwości i szansy na upragnione dziecko, czyli metody in vitro, to musimy stać po stronie tej rodziny”. „+Solidarność+ oznacza, że jeżeli milionom polskich kobiet chce się narzucić nieludzkie prawo aborcyjne, zmuszając je do heroizmu w sytuacjach absolutnie ekstremalnych, takich jak gwałt, zagrożenie zdrowia, albo nawet życia. Prawdziwa solidarność musi oznaczać, ze stoimy po stronie tych kobiet, bez względu na to, czy jesteśmy młodzi, czy starzy, wierzący, czy niewierzący, kobietami, czy mężczyznami” – przekonywała Kopacz.

„Zwracam się do was, drodzy Polacy – musimy stać się obrońcami tych ludzi, musimy bronić jeden drugiego przed obecną władzą, bo dziś rządzący krzywdzą jednych, jutro będą chcieli skrzywdzić kolejnych. I kto stanie w waszej obronie, gdy w końcu przyjdą po was?” – pytała b. szefowa PO.

Podkreśliła, że Platforma musi stać na czele tej obrony. „Musimy stać się głównymi obrońcami tych wszystkich ludzi – w Sejmie, na ulicach, (w) biurach poselskich, w europarlamencie” – powiedziała Kopacz. „Musimy być nie tylko opozycją totalną, ale również opozycją moralną” – dodała, zaznaczając, że opozycja moralna to taka, której „podstawowym zadaniem jest stać po stronie obywateli okłamywanych i obrażanych przez obecną władzę”.

Była premier pytała również, czy to solidarność, czy egoizm „każe rządzącym przymilać się do zastępów ogolonych na łyso członków ONR tylko po to, by łatwiej było im zawłaszczyć dla swojego interesu politycznego nasze święta narodowe, patriotyzm i dumę”. „To solidarność, czy egoizm każe obecnej władzy niszczyć autorytety (...) jak siedzący tu Lech Wałęsa? – pytała Kopacz.