Spotkanie premier Beaty Szydło z ministrami poświęcone było m.in. kwestii usprawnienia współpracy między resortami - powiedział PAP po spotkaniu rzecznik rządu Rafał Bochenek. Premier przedstawiła też kierunki działania, na których skupić ma się rząd.

"To było techniczne, robocze spotkanie na temat współpracy między ministerstwami, chodziło o usprawnienie tej współpracy" - powiedział PAP rzecznik rządu.

Szefowa rządu przedstawiła też nową strukturę organizacyjną w ramach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. "A także kierunki działania, na których będziemy się skupiać" - powiedział rzecznik rządu. Jak dodał, głos podczas spotkania zabrali w pierwszej kolejności premier Szydło, a także wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Piotr Gliński.

Według uczestników spotkania, z którymi rozmawiała PAP, premier mobilizowała i podkreślała m.in. konieczność szybkiego i sprawnego przygotowywania i przyjmowania projektów w rządzie oraz sprawnej konsultacji między ministerstwami.

Spotkanie premier z ministrami odbyło się dzień po zmianie w rządzie - funkcję ministra finansów przestał pełnić Paweł Szałamacha. Nowym szefem resortu finansów został wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który łączy oba stanowiska ministerialne, a ponadto będzie kierował nowo powołanym Komitetem Ekonomicznym Rady Ministrów.

Szefowa rządu zapowiedziała też, że w najbliższym czasie zostanie utworzone centrum analiz rozwojowych ośrodka planowania studiów strategicznych przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ponadto - jak ogłosiła w środę premier - minister w kancelarii premiera Adam Lipiński (wiceprezes PiS; zajmował się dotąd w KPRM kontaktami z parlamentem) zastąpi Wojciecha Kaczmarczyka na stanowisku pełnomocnika ds. równego traktowania oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Z kolei Paweł Majewski został odwołany ze stanowiska pełnomocnika ds. Światowych Dni Młodzieży i rozpocznie pracę w resorcie cyfryzacji jako podsekretarz stanu. Na sekretarza stanu w KPRM powołany został poseł PiS Grzegorz Schreiber.

Po ogłoszeniu w środę zmian w rządzie, w czwartek w południe odbyła się wspólna konferencja premier Szydło i wicepremiera Morawieckiego. Stawiamy na gospodarkę; to gospodarka i rozwój ma być priorytetem kolejnych miesięcy prac rządu PiS - oświadczyła szefowa rządu oficjalnie przedstawiając Morawieckiego jako nowego ministra finansów.

Dodała, że przygotowany przez wicepremiera plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - tzw. plan Morawieckiego - ma zielone światło. Premier powiedziała też, że z wicepremierem Morawieckim tworzą duet i mają ambitne zadanie wprowadzenia programu rozwoju.