W Rzymie od stycznia do sierpnia mandatami ukarano ponad 24 tysiące kierowców, którzy w trakcie jazdy trzymali smartfona w ręku i pisali wiadomości. Obecnie, jak się zauważa, plagą nie jest już rozmowa przez telefon, ale czatowanie za pośrednictwem internetowych komunikatorów.

W największych miastach liczba takich kar znacznie wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem; najwięcej, o 21 procent, w Wiecznym Mieście - podaje we wtorek dziennik „La Repubblica”.

We Florencji kierowcom na ręce patrzą funkcjonariusze drogówki w cywilu. W Bari straż miejska posługuje się urządzeniami z laserem, które bardzo dokładnie fotografują kierowców i pozwalają ustalić, czy trzymają coś w rękach w trakcie jazdy.

Według ekspertów ds. bezpieczeństwa drogowego przyczyną trzech czwartych wypadków we Włoszech jest nieuwaga, przede wszystkim posługiwanie się smartfonem. Jednocześnie eksperci zauważają, że w takich przypadkach ustalenie sprawcy wypadku jest wręcz łatwiejsze, bo korzystanie z najnowszej technologii pozostawia ślady.

Dlatego zainteresowanie wywołał eksperyment przeprowadzony w Turynie, gdzie specjalna komórka dochodzeniowa straży miejskiej skonfiskowała kierowcy wszystkie urządzenia, przede wszystkim telefon i tablet, by ustalić, czy korzystał z któregoś w nich w chwili, gdy spowodował poważny wypadek. Taką metodą kontroli zainteresowało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które chce ją wprowadzić na szerszą skalę.(PAP)