W nowej trumnie, okryte nowym generalskim mundurem, szczątki generała Władysława Sikorskiego zostaną po ekshumacji i specjalistycznych badaniach ponownie złożone w sarkofagu w podziemiach Katedry na Wawelu.

Zgodnie z wolą krewnych generała, nowa trumna wykonana z drewna dębowego, ma być prosta i skromna. "Tak jak osobą skromną był gen. Sikorski" - mówiła PAP prok. Ewa Koj, naczelnik pionu śledczego IPN w Katowicach. Na trumnie będzie tabliczka i krzyż.

Mundur, którym okryte zostaną szczątki generała, uszyła poznańska firma krawiecka. Jest on wzorowany na oryginalnym mundurze z Muzeum Wojska Polskiego, który był używany przez Naczelnego Wodza w latach 1940-1943.

Komplet wykonano z utkanego w latach 50. w Anglii materiału zwanego kangarn. Mundur składa się kurtki z haftami i baretkami, spodni, rogatywki, koszuli i krawata. Taki komplet był potrzebny, bo po katastrofie ciało gen. Sikorskiego złożono do trumny jedynie w bieliźnie.

"Mundury zostały odwzorowane, ale wiele elementów będzie oryginalnych, między innymi guziki, baretki czy orzełek"

Poznańska firma na zamówienie MON uszyła dwa mundury. W jednym z nich generał zostanie pochowany po ekshumacji, drugi trafi do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

"Mundury zostały odwzorowane, ale wiele elementów będzie oryginalnych, między innymi guziki, baretki czy orzełek" - powiedział PAP Krzysztof Kłoskowski, właściciel firmy zajmującej się szyciem mundurów.

Poznański zakład dotychczas uszył mundury m.in. do ok. 170 produkcji filmowych i telewizyjnych. W mundurach zrobionych w Poznaniu występowali m.in. Brad Pitt i Tom Cruise.