Artyści o różnym stopniu niepełnosprawności, w tym także osoby niedowidzące, będą w trakcie festiwalu żonglować, chodzić na szczudłach i pokażą ćwiczenia akrobatyczne na trampolinie. Warsztaty dla osób w wieku od 14 do 20 lat odbywały się od końca lipca na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w podpoznańskich Owińskach.

Przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem "Sprawność nie szuka deficytów, lecz talentów". Gospodarzem jest poznański Teatr "Z głową w chmurach".

Do Polski przyjechały zespoły: Kommunales Jugendbildungswerk z niemieckiego Kassel, Circus Helsinki Association z Finlandii, Asociacion las ninas del tul Granada z Hiszpanii, oraz Associazione I Girasoli onlus Sicilia z Włoch. W warsztatach wzięła też udział młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach oraz z poznańskiej szkoły z oddziałami integracyjnymi.

Reklama

Jak powiedział PAP w imieniu gospodarzy projektu Paweł Grzybowski, dla osób niepełnosprawnych intelektualnie lub ruchowo, wykonanie ćwiczeń akrobatycznych na trampolinie może być dowodem na to, że można przezwyciężyć swoje słabości.

"Podobnie dla osób słabo widzących przejście po linie może być symbolicznym przekroczeniem granicy niemożliwego. Ćwiczenia akrobatyczne to także doskonała okazja do rekreacji i zabawy, możliwość poznania nowych ludzi i otwarcia na nowe środowisko. Kontakt z rówieśnikami z innych krajów, wspólna zabawa i ćwiczenia, a potem publiczny występ mogą też być wspaniałym środkiem do podniesienia samooceny osób niepełnosprawnych" – powiedział Grzybowski.

Jak dodał, warsztaty nie ograniczały się wyłącznie do treningów, ale były też okazją do wymiany doświadczeń dotyczących reagowania na przejawy wykluczenia ze względu na predyspozycje ruchowe i fizyczne.

W ramach podsumowania projektu, w piątek w Owińskach odbywa się piknik rodzinny, zaś w sobotnie południe uczestnicy warsztatów przejdą w korowodzie spod poznańskiego ratusza na dziedziniec Urzędu Miasta Poznania. Tam odbędzie się ich występ. "Dla większości uczestników nasze warsztaty były pierwszym kontaktem ze sztuką akrobatyczną i będzie to ich pierwszy tak poważny występ publiczny" – powiedział Grzybowski. (PAP)