Umorzono śledztwo ws. uprowadzenia w ub.r. 10-letniej Mai z Wołczkowa (Zachodniopomorskie). Zdaniem biegłych podejrzany o ten czyn Adrian M. był niepoczytalny – podała w piątek Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. Wniosła ona by sąd umieścił M. w ośrodku zamkniętym.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prokuratury Małgorzata Wojciechowicz, w śledztwie podejrzany Adrian M. był wielokrotnie badany psychiatrycznie. "Biegli zaopiniowali, że z powody choroby, którą u niego stwierdzono, nie mógł on w czasie popełniania czynów rozpoznać ich znaczenia oraz pokierować swoim postępowaniem" – dodała.

"Prokurator skierował wniosek do Sądu Rejonowego w Szczecinie o umieszczenie podejrzanego w ośrodku zamkniętym. Sąd w oparciu o opinie biegłych, orzeknie o umieszczeniu Adriana M. w szpitalu psychiatrycznym, gdzie będzie przebiegała dalsza kontrola stanu jego zdrowia" – powiedziała Wojciechowicz. Obecnie podejrzany znajduje się w areszcie.

Do uprowadzenia Mai doszło w kwietniu 2015 r., gdy dziewczynka wracała do domu ze szkoły. Podejrzany wywiózł ją do Niemiec. Podczas jednego z postojów dziecko podjęło nieudana próbę ucieczki. W wyniku tego zdarzenia dziewczynka złamała lewą nogę. Następnego dnia Adrian M. został zatrzymany przez niemiecką policję. Potem został przekazany stronie polskiej. Wcześniej Sąd Okręgowy w Szczecinie wydał europejski nakaz aresztowania mężczyzny.

Śledztwo wykazało, że M. w 2014 r. został skazany przez Sąd Koronny w Leeds (Wielka Brytania) za popełnienie podobnego przestępstwa. W miejscowości Huddersfield uprowadził on małą dziewczynkę. Za to przestępstwo przez przeszło pół roku przebywał w angielskim więzieniu, skąd został deportowany na początku 2015 r. do Polski.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Podczas śledztwa tłumaczył, że jego zamiarem nie było uprowadzenie 10-letniej Mai, lecz jedynie przejażdżka samochodem, która przeciągnęła się w wyniku awarii samochodu.

Podczas poszukiwań dziewczynki po raz pierwszy w Polsce uruchomiono system Child Alert, stosowany w szczególnych i skomplikowanych przypadkach zaginięcia dzieci. Zakłada on jak najszybsze rozpowszechnianie informacji o zaginionym dziecku.