Wszystkie zaplanowane przez nas działania zostały wdrożone, są w pełnej fazie realizacji - mówił w środę na konferencji prasowej w Krakowie komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Dodał, że pierwszą dobę ŚDM ocenia jako bardzo spokojną i bezpieczną.

"We wczorajszej mszy inauguracyjnej na krakowskich Błoniach udział wzięło ponad 200 tys. pielgrzymów. Nabożeństwo odbyło się bez jakichkolwiek zakłóceń" - powiedział Szymczyk, podsumowując pierwszy dzień ŚDM.

Wskazał, że odnotowane zostały dwie "problematyczne sytuacje", jednak były one "związane z wypadkami losowymi i warunkami atmosferycznymi". Na stację Kraków Główny nie dojechały o czasie trzy pociągi, pielgrzymów, którzy na nie oczekiwali, było wielu - relacjonował. "Musieliśmy wspólnymi siłami, z kolegami ze straży pożarnej, odciąć dalszy napływ osób na dworzec" - dodał, wyjaśniając, że celem tych działań było uniknięcie niebezpieczeństwa, gdyż oczekujący mogli się znaleźć na torach kolejowych.

"Niestety doszło do kilkunastu omdleń (...). Udzielono pomocy 30 osobom. Nie było poważniejszych obrażeń - wszyscy po udzieleniu pierwszej pomocy zostali zwolnieni do domu" - podsumował.

Mówił także, że w pociągu jadącym w kierunku Wieliczki zasłabła jedna osoba, a inne - chcąc jej pomóc - zatrzymały awaryjnie pociąg. W tym przypadku 10 osobom udzielono pomocy doraźnej oraz zapewniono zastępcze środki komunikacji.

Z kolei komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski przypomniał, że "Kraków i okolice zabezpiecza 2 tys. 900 strażaków, w tym 500 z centralnego biura operacyjnego". Podczas wtorkowych uroczystości pracowało 150 strażaków, korzystając z kilkudziesięciu samochodów.

Komendant główny Straży Granicznej mjr Marek Łapiński mówił, że od 4 lipca, gdy została przywrócona tymczasowa kontrola na granicach wewnętrznych UE, skontrolowano przeszło 350 tys. osób (42 tys. pojazdów). "Zatrzymano w ramach tych czynności 226 osób" - poinformował. Kontrole podczas ŚDM obejmują lotniska w Krakowie i Katowicach, dodatkowo odbywa się też kontrola pirotechniczna miejsc związanych z wizytą Ojca Świętego.

Szef Biura Ochrony Rządu płk Andrzej Pawlikowski poinformował, że przy zapewnieniu bezpieczeństwa podczas wizyty Ojca Świętego będzie pracowało ok. 800 funkcjonariuszy BOR; wykorzystanych zostanie 100 pojazdów specjalnych.