May, która w poniedziałek odwiedziła Irlandię Płn., powiedziała, że nie chce powrotu kontroli granicznych między tym terytorium a Irlandią. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE granica między Irlandią a Irlandią Płn. będzie jedyną lądową granicą Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

May wskazała, że na długo zanim Wielka Brytania i Irlandia weszły od UE, zniesiono wzajemnie kontrole graniczne dla obywateli Wielkiej Brytanii, Irlandii, Wyspy Man i Wysp Normandzkich i zacieśniono brytyjsko-irlandzką współpracę w dziedzinie imigracji w ramach tzw. Common Travel Area.

"Jest silna wola po obu stronach, aby to zachować i teraz musimy się skupić na przygotowaniu porozumienia, która będzie w interesie obu stron" - dodała May.

Reklama

Premier Irlandii Enda Kenny powiedział, że oczekuje dobrego wyniku negocjacji między UE a Wielką Brytanią w sprawie Brexitu i że życzy pomyślnego funkcjonowania Wielkiej Brytanii poza UE.

Kenny zapewnił, że szanuje wynik referendum, w którym 56 proc. mieszkańców Irlandii Płn. opowiedziało się za pozostaniem w UE (w skali całej Wielkiej Brytanii 52 proc. było za wyjściem z UE). W związku z takim podziałem, w Irlandii Płn. pojawiły się głosy za zjednoczeniem Irlandii i pozostaniem dzięki temu w UE.(PAP)