W poniedziałek w kurii w Tarnowie (woj. małopolskie) podsumowano przygotowania diecezji do ŚDM. Jak podano, diecezja była przygotowana na przyjęcie ok. 17 tys. pielgrzymów. Ostatecznie będzie to prawie 5,5 tys. osób z pięciu kontynentów.

Ks. Górski przypomniał, że przygotowania do ŚDM zaczęły się w 2013 r., kiedy biskup tarnowski powołał specjalny zespół, a potem nastąpiła rekrutacja animatorów w dekanatach, którzy mają zajmować się młodzieżą także po zakończeniu ŚDM. "Przeszli oni specjalne szkolenia. Później rekrutowaliśmy animatorów w poszczególnych parafiach, gdzie powstawały też komitety przygotowujące ŚDM" - dodał ks. Górski.

"Postanowiliśmy rozlokować pielgrzymów w małych miejscowościach, a nie tylko w dużych ośrodkach. Są rozproszeni po całej diecezji, po wszystkich parafiach. Mieszkają u rodzin, żeby poznali naszą polskość, gościnność, kulturę - od tej rodzinnej strony. Jak wyjadą z takim doświadczeniem, to wrócą aby zwiedzić nasze zabytki" - przekonywał ks. Górski.

"Po tej wielkiej pracy, jaką wykonaliśmy przez te minione lata, myślę, że jesteśmy gotowi. Dla nas ŚDM trwają już trzy lata. Przez ten czas udało się nawiązać współpracę z samorządami, prywatnymi firmami, policją, strażą pożarną – z ich strony widać duże zaangażowanie i dużo serca i to już jest efekt ŚDM" - podkreślił ks. Górski.

U rodzin nie mieszka grupa Francuzów, zakwaterowanych w jednej ze szkół. Są to osoby niepełnoletnie i muszą przebywać pod opieką osób dorosłych.

Marta Wideł z diecezjalnego biura ŚDM zaznaczyła, że do diecezji przyjedzie 5 tys. 427 osób. "Pielgrzymi z Madagaskaru już są, w poniedziałek przybyli do nas pielgrzymi z Ukrainy. W sumie reprezentować będą 17 narodowości z pięciu kontynentów. Mamy cały świat u siebie" - dodała.

Do diecezji przyjadą osoby m.in. z Rwandy, Francji, Czech, Ukrainy, Włoch, Słowacji, Korei Południowej, Ekwadoru, Konga, Boliwii, Chile, Austrii i USA.

Kulminacyjnym punktem tygodnia w diecezji tarnowskiej będzie niedziela i dzień wspólnoty w Starym Sączu. Organizatorzy spodziewają się ok. 10 tys. uczestników. Oprócz wspólnej mszy św., w której udział wezmą wszyscy pielgrzymi z diecezji, przewidziano również wspólne modlitwy i festiwal młodych. Msza i modlitwy będą tłumaczone na 4 języki (angielski, francuski, włoski i hiszpański).

Ks. Paweł Płatek z sekcji duszpasterskiej zespołu diecezjalnego powiedział, że tydzień misyjny w diecezji, będzie to rodzaj rekolekcji. "W pakiecie diecezjalnym każdy pielgrzym otrzymał szczegółowy opis każdego dnia. Są to nasze propozycje zarówno dla pielgrzymów, jak i księży" - dodał.

W każdy dzień w diecezji pielgrzymi będą modlić się w innej intencji m.in. za prześladowanych chrześcijan, o rozeznanie drogi życia czy dziękczynienie za chrzest św.

Ks. Płatek zaznaczył również, że każdy dzień będzie miał innego patrona. Wśród nich będą m.in. błogosławiony Zbigniew Strzałkowski, błogosławiona Karolina Kózkówna czy św. Wojciech.

"W pakiecie każdy pielgrzym otrzyma też obrazek bł. Karoliny Kózkówny z jej relikwią. W czasie tygodnia w naszej diecezji pielgrzymom chcemy pokazać nasze sanktuaria, nasz sposób okazywania wiary" - powiedział ks. Płatek.

Anna Szczepanek, która w zespole diecezjalnym odpowiada za wolontariat powiedziała, że pielgrzymami opiekować się będzie ok. 5 tys. wolontariuszy.

"Trzonem są animatorzy (ok. 1 tys. osób), którzy koordynują działania wolontariuszy w parafiach. Na poziomie parafialnym wolontariuszy jest ok. 3,5 tys. W jednej parafii działa od 15 do 30 osób. Dodatkowe osoby będą zabezpieczać nasz dzień wspólnoty w Starym Sączu. Liczymy, że te wszystkie osoby nie rozejdą się po ŚDM, a zostaną w parafiach i tam będą aktywni" - powiedziała Szczepanek.

Dni w diecezjach obywać się będą w całym kraju, w ramach przygotowań do ŚDM - w większości diecezji trwać będą od 20 do 25 lipca.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki rozpoczną się 26 i potrwają do 31 lipca. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek.(PAP)