W centrum uwagi po Brexicie znajdują się ceny nieruchomości. Ekonomiści są zgodni, że idą one w dół. Pojawia się pytanie, czy to już kryzys, czy tylko korekta. Theresa May w pierwszą podróż zagraniczną udaje się do Berlina.

CENY NIERUCHOMOŚCI MIESZKALNYCH W LONDYNIE MOGĄ SPAŚĆ WIĘCEJ NIŻ 30 PROC. – SOCIETE GENERALE

Jeżeli w Londynie ubędzie w wyniku Brexitu 50 tysięcy miejsc pracy, to niektóre nieruchomości biurowe mogą stracić na wartości 24 procent – napisali w poniedziałkowej nocie ekonomiści Societe Generale.

Ich zdaniem, jeżeli wartość kapitału zgromadzonego w funduszach zarządzających nieruchomościami spadnie o 25 proc. oznaczać to będzie spadek ich kursów na giełdzie o 21 proc. od obecnego poziomu.

Ponadto, przy założeniu, iż status Londynu jako „bezpiecznej przystani” dla rynku nieruchomości zostanie podważony, wartość nieruchomości mieszkalnych może spaść nawet o 32 proc.

KOREKTA A NIE KRYZYS NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI UK – CITI

Na brytyjskim rynku nieruchomości dochodzi do korekty, a nie kryzysu – napisali ekonomiści Citi w poniedziałkowej nocie.

Ich zdaniem, wartość komercyjnych nieruchomości spadnie do końca 2016 r. o 15-20 proc.

WYJŚCIE CZECH Z UE „ABSURDALNE” – MIN. FINANSÓW CZECH

„Komentarze o Czexicie są absurdalne, nawet jeżeli parę osób chciałoby tak zagłosować” – powiedział w poniedziałek Andrej Babis, minister finansów Czech.

„Takie komentarze to samobójstwo; są nieakceptowalne. Mogą prowadzić do utraty wiary w UE” – dodał.

WLK. BRYTANII GROZI RECESJA – EY

Wlk. Brytania wpadnie w „krótką, płytką” recesję na przełomie roku, na co wpłynie spadek cen nieruchomości, zatrudnienia i wydatków – czytamy w poniedziałkowym raporcie EY Item Club.

Zdaniem autorów opracowania, PKB Wlk. Brytanii wzrośnie w 2017 r. o 0,4 proc., wobec 2,6 proc. wcześniejszych przewidywań EY, a do końca 2016 r. bank centralny zetnie stopy procentowe do zera.

EY przewiduje, że aktywność brytyjskich przedsiębiorstw spadnie o 2 proc. w 2017 r., a stopa bezrobocia na Wyspach wzrośnie do 7,1 proc. w 2019 r.

Z raportu wynika, iż wydatki brytyjskich konsumentów spadną o 0,6 proc. w 2017 r., a ceny domów obniżą się o 4 proc.

Gospodarka Wlk. Brytanii skorzysta natomiast, w opinii EY, na spadku wartości funta, który przyczyni się do wzrostu eksportu o 3,4 proc. w 2017 r., co w powiązaniu ze słabszym popytem wewnętrznym doprowadzi do obniżenia o połowę deficytu na rachunku obrotów bieżących do 58 mld funtów.

NAJWIĘKSZE PRZEJĘCIE BRYTYJSKIEJ FIRMY PO BREXICIE

Japoński SoftBank Group wyraził zgodę na zakup brytyjskiego ARM Holdings, producenta półprzewodników i oprogramowania. Kwota transakcji opiewa na 24,3 mld funtów (32 mld USD), czyli 17 funtów za akcję - o 43 proc. więcej niż cena ARM na piątkowym zamknięciu.

Kurs ARM na giełdzie w Londynie wystrzelił w poniedziałek aż o 43 proc. w górę.

DRUGIE REFERENDUM O NIEPODLEGŁOŚCI SZKOCJI CIĄGLE MOŻLIWE – STURGEON

Szkocja nadal może przeprowadzić drugie referendum dotyczące niepodległości, jeśli nie zapewni sobie prawa do dalszej przynależności w UE jako część UK – powiedziała w niedzielnym wywiadzie dla BBC Andrea Sturgeon, pierwsza minister Szkocji.

Pytana o to, czy Szkocja posiada prawo weta wobec zastosowania procedury wyjścia z UE zawartej w art. 50 Traktatu Lizbońskiego Sturgeon odparła, iż Szkoci posiadają bardzo dobrą pozycję negocjacyjną, którą zamierzają wykorzystać jak najlepiej.

STANDARD CHARTERED PRZENIESIE SIEDZIBĘ Z LONDYNU?

Bill Winters, CEO Standard Chartered powiedział w niedzielę, iż może rozważyć przeniesienie głównej siedziby banku z Londynu, jeżeli dojdzie do podwyżki podatków.

Jego zdaniem, presja fiskalna, która ciąży na brytyjskim rządzie po Brexicie może doprowadzić do podwyższenia danin od banków.

PIERWSZA WIZYTA ZAGRANICZNA MAY W NIEMCZECH

Nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May pierwszą wizytę zagraniczną złoży w środę w Niemczech. Następnego dnia poleci do Francji - poinformowała w poniedziałek jej rzeczniczka.

Informację o wizycie nowej brytyjskiej premier w Niemczech potwierdził rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert.

"Rozwój sytuacji politycznej w Turcji, problem uchodźców oraz kwestie związane z Brexitem będą tematami rozmowy" - poinformował Seibert. Szefowe obu rządów mają po spotkaniu wystąpić na wspólnej konferencji prasowej.

We Francji May ma się spotkać z prezydentem Francois Hollande'em; w Paryżu poza tematem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej poruszona będzie kwestia zeszłotygodniowego zamachu w Nicei - dodała rzeczniczka premier May. (PAP)