W czasie uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie prezydent dziękował im i gratulował "wspaniałej służby". "Dziękuję państwu w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej za służbę, za oddanie, za ofiarność, za wszystko to, co nieodłącznie związane jest z dobrym wykonywaniem służby policjanta. Bo to nie jest zawód, to służba, dlatego że bardzo często wymaga także poświęcenia" - mówił.

Szczególne podziękowania Duda skierował do funkcjonariuszy, którzy pracowali podczas ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Warszawie.

"Wszyscy państwo wykonaliście fenomenalną pracę, dzięki której ja odebrałem dziesiątki, setki gratulacji i podziękowań od polityków z całego świata, od ludzi, którzy brali udział w szczycie Sojuszu. Wszyscy byli pod wrażeniem organizacji, porządku, poczucia bezpieczeństwa, tego wszystkiego, co przy tego typu wielkich międzynarodowych wydarzeniach jest tak niezwykle ważne. I - z całą mocą chcę podkreślić - co także wystawia świadectwo państwu" - powiedział prezydent.

Reklama

Duda odniósł się także do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży, prosząc policjantów o "wierną, czujną i solidnie wykonaną" służbę w czasie związanych z nimi wydarzeń.

Prezydent poinformował ponadto, że trwają prace nad programem modernizacji policji oraz innymi programami, które "będą miały wzmocnić siłę i potencjał służby, które doprowadzą do przywrócenia komisariatów i posterunków policji tam, gdzie zostały one zlikwidowane, a gdzie w rzeczywistości są potrzebne". Zapowiedział również, że częścią projektowanych zmian będzie zwiększenie uposażeń funkcjonariuszy.

"Będziemy modernizować (...), żeby państwu ułatwić pracę, po to, żebyście mogli pracować sprawniej, po to, żebyście - dzięki nowoczesnemu wyposażeniu - mogli pracować wydajniej, a przede wszystkim, co najważniejsze bezpieczniej. Wszystkie te zmiany będą dokonywane na przestrzeni najbliższych lat, w latach 2017-2020" - mówił.

"W związku z tą modernizacją nie braknie także pieniędzy na to, aby podwyższyć uposażenia, aby policjanci byli lepiej wynagradzani. Myślę, że jest to niezwykle ważne i dla was, i dla naszych bliskich, aby ciężka, ofiarna służba, także wynagradzana była w sposób godny, tak żebyście mieli poczucie, że ojczyzna kocha was tak, jak wy ją kochacie" - dodał Duda.

Na uroczystościach na Placu Piłsudskiego prezydent wraz z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem wręczyli wyróżnienia pięciu laureatom nagrody "Policjant, który mi pomógł". Ponadto 162 absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie otrzymało od komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka pierwsze nominacje oficerskie.

Obchody święta policji trwają od piątku - w KGP odsłonięte zostały na Tablice Pamięci z nazwiskami policjantów, którzy polegli na służbie. Jak co roku złożone zostały wieńce i kwiaty przed Obeliskiem "Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska". W tym miejscu, przed gmachem KGP, złożona jest urna z prochami policjantów pomordowanych przez NKWD i pogrzebanych w Miednoje.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się mszą w intencji poległych policjantów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Tam również 14 osobom - wybranym funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom - wręczone zostały medale Gloria Intrepidis et Animi Promptis oraz Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Następnie na Zamku Królewskim w Warszawie kilkudziesięciu policjantów zostało odznaczonych, a kilkunastu awansowanych na wyższe stopnie oficerskie.

Obchodzone 24 lipca święto policji nawiązuje do tej daty z 1919 r., gdy Sejm II RP przyjął ustawę o Policji Państwowej.

Obecnie policja jest największą formacją mundurową w kraju, w której służy 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów. (PAP)

(planujemy kontynuację)