Komisarz UE ds. rozszerzenia Johannes Hahn powiedział w poniedziałek w Kijowie, że w niedługim czasie Komisja Europejska przyjmie program, który wesprze wszystkie organy na Ukrainie w walce z korupcją. Zaznaczył, że konieczne są konkretne rezultaty tej walki.

"W najbliższych dniach Komisja Europejska przyjmie program, dotyczący wsparcia walki z korupcją na Ukrainie. Będzie to dotyczyć wszystkich organów zajmujących się zwalczaniem korupcji" - powiedział komisarz Hahn na konferencji prasowej w Kijowie poświęconej 100 dniom rządu Wołodymyra Hrojsmana i podsumowaniu procesu ukraińskich reform. Według Hana wartość programu wspierającego walkę z korupcją to 50 mln euro.

Komisarz Hahn zaznaczył, że bardzo ważne jest, by Ukraina przedstawiła konkretne wyniki walki z korupcją w systemie sądowniczym, w reformowaniu prokuratury, aby, jak się wyraził, "odpowiedzieć na oczekiwania społeczeństwa ukraińskiego i otworzyć drogę dla dalszego wsparcia przez UE".

Według Johannesa Hahna, komisarza UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa, Ukraina ma dobre wyniki w dziedzinie reform, lecz teraz należy pokazać, że kraj ten rzeczywiście walczy z korupcją. Zwrócił uwagę, że w ramach tej walki na Ukrainie wszczęto wiele dochodzeń, lecz niewiele z nich zakończyło się w sądzie, a tym bardziej wyrokiem skazującym.

Johannes Hahn poinformował, że w najbliższych tygodniach wizyty na Ukrainie złożą wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz i komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej Guenther Oettinger.

Zdaniem Hahna oznacza to, że "Ukraina pozostaje priorytetem naszego porządku dziennego".

"Jesteśmy oddani polityce Partnerstwa Wschodniego i rozwoju Ukrainy i nie wierzcie tym, którzy mówią, że jesteśmy zanadto zajęci innymi sprawami" - dodał komisarz Hahn.(PAP)