Światowe Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie, udział w nich weźmie papież Franciszek. Kilka dni wcześniej - od 20 do 25 lipca - młodzi ludzie spędzą tydzień w diecezjach na terenie całego kraju. W diecezjach kieleckiej i sandomierskiej, na terenie woj. świętokrzyskiego, wg. szacunków będzie przebywało wówczas ok. 2,6 tys. pielgrzymów.

Diecezjalna część ŚDM w diecezji kieleckiej upłynie pod znakiem powrotu do źródeł chrześcijaństwa na ziemiach polskich, czego szczególnym dowodem będzie spotkanie młodych w położonej w południowej części regionu Wiślicy. Tu zdaniem naukowców religia ta dotarła na sto lat przed chrztem Mieszka I w 966 r.

Zagraniczni pielgrzymi spodziewani są we wtorek, 19 lipca. Według ostatnich danych do diecezji kieleckiej przyjedzie 1,8 tys. uczestników ŚDM ze wszystkich kontynentów. Zamieszkają u rodzin w Kielcach i okolicach oraz w większych dekanatach m.in. włoszczowskim, pińczowskim, buskim, jędrzejowskim.

Reklama

Na środę, 20 lipca zaplanowano w poszczególnych parafiach „Dzień Integracji”, który upłynie pod znakiem spotkań formacyjnych, wycieczek krajoznawczych oraz spotkań pod hasłem „Bóg mnie kocha”.

Dzień później w poszczególnych parafiach oraz w Wiślicy, gdzie pielgrzymować będą uczestnicy, przeżywany będzie „Dzień Pokuty”. Przy historycznej misie chrzcielnej, młodzi odnowią przyrzeczenia chrzcielne. W dalszej części dnia odmówią różaniec w pięciu językach przy relikwiach świętych i błogosławionych.

Reklama

Piątkowy „Dzień Miłosierdzia” pod hasłem „Jezus mnie zbawia” upłynie pod znakiem przeżywanych w parafiach spotkań formacyjnych, oraz podjęcia dzieł miłosierdzia w parafii i dla parafii. Finałem będzie wieczór przygotowywany wspólnie przez gospodarzy i gości.

Szczególny wymiar będzie miał „Dzień Emmanuela” zaplanowany na sobotę, 23 lipca. Najpierw uczestnicy ŚDM wezmą udział w spotkaniach w goszczących parafiach, po czym spotkają się w Kielcach, gdzie zaplanowano m.in. występy grup zagranicznych na kilku scenach w centrum miasta, grę miejską oraz paradę z bazyliki katedralnej na stadion przy ul. Ściegiennego. Tam odprawiona zostanie msza oraz odbędzie się „Uwielbienie przy Kolporter Arenie”. Wieczorem zaplanowano powrót do parafii.

24 lipca, po niedzielnej Eucharystii, uczestnicy ŚDM spędzą popołudnie u goszczących rodzin. Wezmą udział w wieczornych festynach „Gospodarze gościom” organizowane w powiatach: buskim, jędrzejowskim, pińczowskim i włoszczowskim oraz w Amfiteatrze „Kadzielnia” w Kielcach.

Dzień później uczestnicy ŚDM wyjadą do Krakowa. Jak zapowiadają organizatorzy będą mieli możliwość odwiedzenia sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie (diec. kielecka, woj. małopolskie).

W diecezji sandomierskiej pobyt przed głównymi obchodami ŚDM, zarejestrowało dotąd ok. 600 pielgrzymów, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Albanii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Kanady, Wybrzeża Kości Słoniowej i Ekwadoru. Organizatorzy spodziewają się ok. 200 gości więcej – termin rejestracji mija 30 czerwca.

Jak przypomniał podczas konferencji prasowej ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz, diecezjalna struktura ŚDM służy temu, by młodzi ludzie, którzy przyjadą na spotkanie z całego świata, mogli poznać lokalny Kościół i region, w którym on działa, a także tutejszą tradycję, kulturę oraz dziedzictwo religijne i narodowe.

„Owoce będą dwojakie. Duchowy – pogłębienie, umocnienie wiary, ale także owoc społeczny, ludzki. Ludzie są bliżej siebie. Nawet współpraca przy przygotowywaniu tych wydarzeń zbliżyła ludzi do siebie (…) Ważna jest też promocja regionu i miast” – podkreślił duchowny, dziękując za zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia samorządowcom i służbom mundurowym.

Do pomocy w organizacji wydarzeń w diecezji i wsparcia pielgrzymów przygotowuje się ok. 700 wolontariuszy. Młodzi ludzie uczestniczyli niedawno w szkoleniach z przedstawicielami służb mundurowych, m.in. policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i straży pożarnej oraz służb medycznych, poświęconych zasadom bezpieczeństwa i udzielaniu pierwszej pomocy.

Pielgrzymi będą mieszkali u rodzin w parafiach diecezji, w miejscowościach: Sandomierz, Staszów, Ostrowiec Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie), Janów Lubelski (woj. lubelskie), Stalowa Wola, Tarnobrzeg i Ośrodku Caritas w Bojanowie (woj. podkarpackie).

Podczas dni diecezja sandomierska przebierze nazwę „Jerozolima”. Wydarzenie zainauguruje msza 20 lipca wieczorem, odprawiana w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli.

Podczas „Dnia regionalnego”, 21 lipca, pielgrzymi będą zwiedzali najciekawsze zabytki architektury i przyrody okolic, w których zostaną zakwaterowani. Część grup – ok. 400 osób - będzie pielgrzymowała do sanktuarium na Św. Krzyżu, gdzie zaplanowano m. in. mszę w języku angielskim i piknik organizowany przez nadleśnictwo. Z kolei grupa z Afryki weźmie udział w spływie kajakowym.

Podczas „Dnia społecznego” 22 lipca młodzi ludzie zaangażują się w pomoc innym, m. in. w odwiedziny u osób chorych i samotnych. „Są chętni do pracy w domu opieki czy w domach dziecka, ale to może być trudne do zorganizowania. Deklarują też drobniejszą pomoc, jak niewielkie remonty – np. malowanie ogrodzeń przy szkołach” – powiedział PAP diecezjalny koordynator ŚDM, ks. Marek Kumór.

Tego dnia młodzież z Francji odwiedzi Muzeum na Majdanku w Lublinie - b. niemiecki obóz koncentracyjny.

Kulminacją wydarzeń będzie „Dzień Wspólnoty” organizowany w sobotę 23 lipca dla wszystkich gości na Rynku i nadwiślańskich Błoniach w Sandomierzu. Wg szacunków może w nim uczestniczyć ok. 5 tys. osób - pielgrzymów, wolontariuszy, młodzież całej diecezji oraz przedstawicieli grup i stowarzyszeń, działających przy parafiach.

W części kulturalnej, zaplanowano występy i prezentacje grup diecezjalnych i pielgrzymów, koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia oraz pokazy rekonstrukcji historycznych Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Tego dnia bezpłatnie będzie można zwiedzać sandomierskie zabytki i korzystać z obiektów rekreacji.

Eucharystii ma przewodniczyć biskup sandomierski. W nabożeństwie wezmą także udział duchowni z zagranicy, towarzyszący pielgrzymom. Finałem będzie „Wieczór Uwielbienia” z adoracją Najświętszego Sakramentu.

W pakiecie pielgrzyma goście diecezji sandomierskiej dostaną m. in. modlitewnik po angielsku, francusku i włosku, biało-czerwony różaniec wykonany przez wolontariuszy, krzemień pasiasty – symbol Sandomierza - od lokalnego samorządu i angielskojęzyczny przewodnik turystyczny po diecezji, opracowany przez Wydawnictwo Diecezjalne.

Ostatniego dnia przed wyjazdem do Krakowa, 24 lipca, pielgrzymi będą mogli wziąć udział w koncercie muzyki Piotra Rubika w Stalowej Woli. Organizatorzy spodziewają się, że to przedsięwzięcie przyciągnie kilkanaście tysięcy osób.

W organizację ŚDM razem z kurią, aktywnie zaangażowały się samorządy miast, które będą gościły pielgrzymów. W powiecie sandomierskim powołano Sztab Zarzadzania Kryzysowego, który odpowiada za kwestie bezpieczeństwa. Podobnie w Stalowej Woli, gdzie będzie mieszkała prawie połowa wszystkich pielgrzymów - sztab działa tu na obszarze diecezji sandomierskiej w woj. podkarpackim.

Wiadomo, że diecezja sandomierska po 25 lipca, kiedy uczestnicy ŚDM wyjadą do Krakowa, przyjmie także na kilkudniowe pobyty ok. 650 osób z ruchu neokatechumenalnego z Hiszpanii, Serbii, Filipin, Chorwacji i Meksyku.(PAP)