Nuland, asystent sekretarza stanu USA ds. Europy, zatrzymała się w Kijowie w drodze do Moskwy, gdzie na czwartek ma zaplanowane rozmowy z doradcą prezydenta Rosji Władisławem Surkowem. Ich tematem będzie sytuacja na zajętym przez prorosyjskich separatystów Donbasie na wschodzie Ukrainy i realizacja mińskich porozumień na rzecz uregulowania tego konfliktu – podała amerykańska dyplomacja.

Nuland nie spotkała się z prezydentem Poroszenką, a jedynie – jak donoszą media - z wiceszefem jego administracji, odpowiedzialnym za politykę międzynarodową Kostiantynem Jelisiejewem.

Rozmawiała także z przewodniczącym parlamentu Andrijem Parubijem. „Chcemy poczuć atmosferę przed spotkaniem naszych prezydentów na szczycie w Warszawie” – powiedziała.

Dodała, że Stany Zjednoczone z zadowoleniem oceniają przemiany na Ukrainie dotyczące sądownictwa. „Chcę pogratulować wam uchwalenia reformy sądowej” – podkreśliła.

Parubij ponowił ze swej strony prośbę o wsparcie jego kraju bronią śmiercionośną. „Jeszcze raz pragnę podziękować za udzielaną nam pomoc: dostawy sprzętu nieśmiercionośnego, wspólne szkolenia naszych żołnierzy z wojskowymi USA i pomoc w leczeniu rannych. Ukraina nadal liczy na decyzję o broni śmiercionośnej” – oświadczył.

Przewodniczący Rady Najwyższej poinformował, że Rosja zwiększyła w ostatnim czasie intensywność działań wojskowych na wschodzie Ukrainy. „Jesteśmy zdziwieni takim wybuchem agresji, który trwa już ponad miesiąc. Praktycznie na całej linii rozgraniczenia mamy do czynienia z prowokacjami ze strony rosyjskich żołnierzy” – relacjonował.

„Powinniśmy głośno mówić o tym światu, że mińskie porozumienia (w sprawie zakończenia konfliktu na wschodniej Ukrainie - PAP) nie tylko nie są wypełniane, a wręcz demonstracyjnie ignorowane” – powiedział Parubij.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)