Po nieudanej próbie wystrzelenia w środę ze wschodniego wybrzeża pocisku balistycznego średniego zasięgu, Korea Płn. po dwóch godzinach podjęła kolejną próbę – utrzymuje ministerstwo obrony Korei Płd. Władze Japonii sprawdzają tę informację.

Pierwsza próba wystrzelenia pocisku balistycznego typu Musudan (BM25)ze wschodniej części w kierunku Morza Japońskiego nie powiodła się, o czym poinformowały niezależnie czynniki wojskowe w Seulu oraz amerykańskie dowództwo lotnictwa Pacyfiku. Informację potwierdził w odrębnym komunikacie Pentagon.

Zdaniem ministerstwa obrony Korei Południowej, które podało, że Pjongjang dokonał kolejnego wystrzelenia rakiety, także za drugim razem wykorzystano rakietę typu Musudan (BM25) testowaną przez Pjongjang od 2010 r. – jak dotąd bez rezultatu. Do wyniesienia rakiety używana jest wyrzutnia przenośna.

"Próba wystrzelenia pocisku balistycznego jest pogwałceniem rezolucji ONZ i musi spotkać się z potępieniem ze strony władz Japonii" – głosi oświadczenie japońskiego rządu.

Reklama

Szef resortu obrony Japonii Gen Nakatani powiedział podczas konferencji prasowej zwołanej w Tokio, że wystrzelenie pocisku balistycznego z terytorium Korei Płn. nie miało żadnego wpływu na bezpieczeństwo Japonii. Podkreślił, że trwa gromadzenie danych i analiza napływających doniesień.

Reklama

Władze w Tokio podjęły we wtorek kilka decyzji dla zapewnienia bezpieczeństwa w związku z informacjami o przygotowaniach do testu rakiety. Japońskie wojsko zostało we postawione w stan gotowości. Marynarka wojenna i systemy Patriot otrzymały rozkaz zestrzelenia każdego pocisku lecącego w stronę Japonii.

"Wydaje się, iż Korea Płn. przeniosła pocisk średniego zasięgu na swe wschodnie wybrzeże, ale nie ma oznak, że wystrzelenie rakiety jest bliskie" - podawała południowokoreańska agencja Yonhap. Agencja powoływała się na źródło w Ministerstwie Obrony Korei Południowej, które twierdziło, że chodzi o rakietę Musudan. Ma ona zasięg od 2,5 tys. do 4 tys. km i mogłaby dosięgnąć Korei Płd. i Japonii, ale także amerykańskich baz wojskowych na Pacyfiku.

Kilka przeprowadzonych w kwietniu i maju prób z tym pociskiem zakończyło się fiaskiem. Także wtedy ogłaszano alerty w japońskim wojsku.

Jak twierdzą przedstawiciele władz USA i Korei Południowej, w kwietniu Korea Płn. trzykrotnie testowała rakietę Musudan. W maju taką próbę podjęto raz, dzień po postawieniu przez Japonię jej sił samoobrony w stan gotowości.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.