Rok 2015 był pierwszym po wielu latach, kiedy wśród europejskich członków NATO i w Kanadzie odnotowano wzrost wydatków na obronność, w 2016 r. ma on być jeszcze wyższy - poinformował w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Po zakończeniu zimnej wojny nastąpiła długa obniżka wydatków obronnych wśród sojuszników europejskich i w Kanadzie. Rok 2015 był pierwszym po wielu latach, kiedy zobaczyliśmy niewielki wzrost wydatków obronnych. Szacunki na rok 2016 wskazują na dalszy wzrost" – powiedział sekretarz generalny na konferencji prasowej w Brukseli.

Z danych, które przedstawił Stoltenberg, wynika, że w 2015 r. wydatki obronne europejskich państw NATO i Kanady wzrosły o 0,6 pkt proc., a w 2016 r. mają wzrosnąć o 1,5 pkt proc., co – jak powiedział sekretarz generalny – oznacza wzrost o ponad 3 mld dolarów.

Reklama

Stoltenberg podkreślił, że członkowie NATO muszą wydawać więcej na obronę. Przypomniał, że w 2014 r. na szczycie w Newport w Walii sojusznicy zobowiązali się zwiększyć wydatki obronne do poziomu 2 proc. PKB w ciągu dekady.