Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk nie spodziewa się problemów ze strony KE w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej.

"Projekt jest już po zatwierdzeniu przez Komitet Stały Rady Ministrów i mam nadzieję, że na najbliższej Radzie Ministrów ten projekt zostanie rozpatrzony, uchwalony i przekazany do prac parlamentarnych. Komisja Europejska już w lutym, kiedy mówiliśmy o pierwszym projekcie pisała do nas, żebyśmy wyjaśniali wątpliwości. Ponieważ teraz projekt jest już konkretnie gotowy, te wszystkie wyjaśnienia, jeśli będzie taka potrzeba - złożymy. Myślę, że te wyjaśnienia zostaną przyjęte, bo podatek progresywny jest podatkiem dość powszechnie obowiązującym w wielu dziedzinach" - powiedział we wtorek Kowalczyk w Polski Radiu RDC.

"Stąd nie sądzę, żeby były problemy z tym podatkiem. Tym bardziej, że ta progresja nie jest duża" - dodał.

Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej zawiera kwotę wolną od podatku w wysokości 17 mln zł miesięcznie oraz skalę progresywną obejmującą dwie stawki i progi podatkowe. Projekt nie przewiduje opodatkowania sprzedaży przez internet. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie skali progresywnej obejmującej dwie stawki i progi podatkowe: 0,8 proc. od podstawy opodatkowania pomiędzy kwotą 17 mln zł i 170 mln zł oraz 1,4 proc. od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł.

Planowany dochód z podatku od sprzedaży detalicznej w 2016 r. to 787,7 mln zł brutto, a netto 638,1 mln zł, przy założeniu, że ustawa wejdzie w życie od lipca. W kolejnych latach planowany, roczny dochód z podatku to 1.890,6 mln zł brutto, a netto 1.531,4 mln zł.

W budżecie na 2016 r. dochody z podatku od sklepów wielkopowierzchniowych zapisano na poziomie 2,0 mld zł. (PAP)