11 najwyższych lokat - w tym dziewięć medali - zdobyli młodzi Polacy w zakończonych w niedzielę 37. światowych finałach konkursu Odyseja Umysłu w Stanach Zjednoczonych - informuje rzeczniczka polskiej edycji konkursu Katarzyna Goch.

Jak podali organizatorzy, Odyseja Umysłu jest międzynarodowym programem edukacyjnym realizowanym w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Nasz kraj bierze udział w Odysei Umysłu od 25 lat.

Jak czytamy w informacji prasowej przygotowanej przez fundację Odyssey of the Mind Polska, podczas tegorocznych światowych finałów konkursu młodzi Polacy zdobyli 11 najwyższych lokat, w tym: cztery pierwsze miejsca, trzy drugie, dwa trzecie i dwie nagrody specjalne za wybitną kreatywność. Dziewięć innych grup znalazło się w pierwszych dziesiątkach w swoich kategoriach. Jak podkreśliła Goch, jest to najlepszy wynik Polaków w historii konkursu.

"Kolejne osiągnięcia polskich ekip to najlepszy dowód, że Polak potrafi… twórczo myśleć, efektywnie wykorzystywać zasoby, współdziałać, czerpać z energii grupy, szukać nieustannie pola do innowacji i ulepszeń. Z roku na rok poziom, który prezentują nasze zespoły, jest coraz wyższy. Widać też olbrzymie postępy w zakresie zadań technicznych i inżynierskich" - skomentował rezultaty krajowej reprezentacji w USA Wojciech Radziwiłowicz, honorowy prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska.

Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. drużyny z: Zespołu Szkół OMEGA z Katowic, Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska, Szkoły Podstawowej nr 8 z Wrocławia i X Liceum Ogólnokształcącego z Wrocławia.

W tegorocznych światowych finałach, które odbyły się na kampusie Iowa State University w Ames w stanie Iowa, w Stanach Zjednoczonych, wzięło udział 830 grup młodych ludzi, w tym 28 z Polski; ponadto reprezentowane były m.in. Chiny, Indie, Japonia, Korea Płd., Kanada, Meksyk, Niemcy, Rosja, Wielka Brytania i Togo.

Finały światowe poprzedził dwuetapowy konkurs krajowy, w którym - w bieżącym roku szkolnym - wzięło udział ponad 3,5 tys. młodych Polaków skupionych w 522 drużynach z 245 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju. Na przełomie kwietnia i maja w Gdańsku odbył się ponadto EuroFestiwal - przegląd dokonań najlepszych uczestników krajowych edycji Odysei z całego świata.

Według informacji organizatorów do tej pory na Finałach w USA drużyny z Polski 31-krotnie zdobyły Złoty Puchar i tytuł Mistrzów Świata, 23 razy sięgnęły po srebrne medale, 11 razy po medale brązowe, 9 razy po Nagrodę Ranatra Fusca za Wybitną Kreatywność i 3 razy po Nagrodę Omera za Postawę Fair-Play. Jak dodali, więcej sukcesów odnoszą jedynie amerykańscy gospodarze oraz Chińczycy.

Według organizatorów celem Odysei Umysłu jest "rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek". Uczestnicy konkursu pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi. Na konkursie drużyna prezentuje swoje pomysły i dodatkowo bierze udział w zadaniu-niespodziance, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie musi przygotować w ciągu kilku minut.

Patronat nad polską edycją konkursu sprawuje Minister Edukacji Narodowej, a jednym z partnerów Finałów Światowych Odysei Umysłu jest NASA. (PAP)