Dekret Poroszenki o mianowaniu Kowalczuka ukazał się na stronie internetowej urzędu prezydenckiego w środę. „Prezydent w rzeczywistości wzmacnia reformatora- stratega Balcerowicza technokratą-praktykiem Kowalczukiem” – ocenił politolog Wadym Karasiow.

46-letni Kowalczuk jest z wykształcenia prawnikiem. Od 2012 roku zasiadał w parlamencie, najpierw jako deputowany partii Udar mera Kijowa Witalija Kliczki, a następnie poseł prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki. Od 2014 roku jest pierwszym zastępcą szefa administracji prezydenta Ukrainy.

Balcerowicz został przedstawicielem Poroszenki w rządzie premiera Wołodymyra Hrojsmana w kwietniu. Jednocześnie, wraz z byłym wicepremierem i byłym ministrem finansów Słowacji Ivanem Mikloszem, został współprzewodniczącym prezydencko-rządowej grupy doradców ds. reform na Ukrainie.

W grupie zasiadają także m.in. Jerzy Miller, były wiceminister finansów, były szef MSWiA i były wojewoda małopolski oraz Mirosław Czech, były poseł Unii Wolności i członek Związku Ukraińców w Polsce.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)