W zeszłym tygodniu Kerry, który na początku maja odbył serię rozmów mających przyczynić się do uratowania rozejmu w Syrii, ostrzegał, że sytuacja w tym kraju zaczyna wymykać się spod kontroli. Ocenił, że do panującego w Syrii chaosu przyczynił się zarówno reżim prezydenta Baszara el-Asada, jak i opozycja.

W skład Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii wchodzą dyplomaci z USA, Rosji, Iranu, Arabii Saudyjskiej, Turcji, Unii Europejskiej i Ligi Arabskiej.

W poniedziałek Rosja i USA zobowiązały się do zdwojenia wysiłków na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii i rozszerzenia zawieszenia broni uzgodnionego przez nich 27 lutego. Zapewniły, że wywierają nacisk na strony syryjskiego konfliktu w celu przekonania ich do przestrzegania rozejmu, powstrzymania się od nieproporcjonalnych odpowiedzi na prowokacje oraz do umiarkowania.

Mimo rozejmu w kraju od ponad pięciu lat pogrążonym w wojnie domowej nie udało się uniknąć eskalacji przemocy. W geście protestu wobec takiego obrotu zdarzeń część syryjskiej opozycji pod koniec kwietnia opuściła Genewę, gdzie prowadzone były negocjacje pokojowe.

W syryjskiej wojnie od wybuchu konfliktu w 2011 roku zginęło 270 tys. osób. (PAP)

ulb/ ap/