Turcja uważa, że spełniła wszystkie 72 unijne kryteria zniesienia wiz do strefy Schengen dla jej obywateli - powiedział w środę turecki minister ds. europejskich, komentując propozycję Komisji Europejskiej, by UE zniosła wizy dla Turków.

"Komisja potwierdziła to w znacznym stopniu" - ocenił minister na konferencji prasowej. Dodał, że ma nadzieję na zakończenie procesu do końca czerwca, zgodnie z propozycją KE.

Komisja Europejska zakłada, że Turcja do końca czerwca spełni zaległe kryteria liberalizacji wizowej - poinformował wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Komisarz ocenił, że Turcja dokonała imponujących postępów w przeprowadzaniu reform, które są warunkiem liberalizacji wizowej, ale Ankara musi jeszcze spełnić pięć z 72 kryteriów. Dotyczą one walki z korupcją, zawarcia porozumienia o współpracy z Europolem, współpracy sądowniczej ze wszystkimi krajami UE, dostosowania do unijnych regulacji dotyczących ochrony danych i zmiany przepisów dotyczących walki z terroryzmem.

Do końca roku Turcja ma dostosować paszporty do wymogów UE - muszą to być dokumenty biometryczne, zawierające m.in. dane o odciskach palców. Na razie w Turcji tego rodzaju paszporty nie są wydawane, więc - pisze Reuters - niewielu Turków, o ile w ogóle jacyś, będzie mogło od lipca wjeżdżać do strefy Schengen bez wiz.

"Żaden obywatel turecki nie wjedzie do UE bez wizy, jeśli nie będzie mieć biometrycznego paszportu - zastrzegł Timmermans. - Pozostające do spełnienia kryteria są trudne i będą wymagać dużej determinacji po stronie tureckich władz".

Jeżeli obowiązek wizowy dla Turków zostanie zniesiony, na co musi się zgodzić większość krajów członkowskich, to będą oni mogli wjechać bez wizy na 90 dni i raz na pół roku do krajów UE (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Przyspieszenie liberalizacji wizowej było jednym z uzgodnień unijno-tureckiego planu w sprawie zahamowania nielegalnej imigracji. Obok ożywienia negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE było to jedno z ustępstw, jakie uzyskała Ankara w zamian za współpracę z Unią w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego. Od kwietnia, zgodnie z porozumieniem z Unią, Turcja przyjmuje z powrotem nielegalnych migrantów przedostających się na greckie wyspy. Dzięki temu liczba imigrantów przeprawiających się przez Morze Egejskie znacząco spadła. (PAP)