"Szef państwa ukraińskiego odnotował pozytywną dynamikę stosunków między Ukrainą a UE, czego świadectwem stało się wniesienie przez Komisję Europejską propozycji wprowadzenia ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy. Donald Tusk podkreślił, że propozycja Komisji Europejskiej o wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla Ukraińców stanowi wyraz uznania dla rezultatów wewnętrznych przekształceń na Ukrainie i ważnym krokiem UE w kierunku europejskich aspiracji narodu ukraińskiego" - poinformowała służba prasowa Poroszenki, którą cytuje agencja Interfax-Ukraina.

Poroszenko poinformował przewodniczącego Tuska o utworzeniu grupy strategicznych doradców ds. wsparcia reform, której współprzewodniczyć będą były polski wicepremier Leszek Balcerowicz i były słowacki wicepremier Ivan Miklosz. Tusk pozytywnie odniósł się do tej decyzji, nazywając ją dobrym wyborem i podkreślił znaczenie kontynuowania reform na Ukrainie.

Poroszenko i Tusk rozmawiali też o kwestii uwolnienia ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, skazanej w Rosji na 22 lata więzienia. Sąd uznał, że jest ona współwinna śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy, którzy zginęli w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Wyrok ten potępiły władze Ukrainy i kraje zachodnie.

"Prezydent poinformował szefa Rady Europejskiej o pogarszającej się sytuacji w Donbasie z powodu prowokacji prorosyjskich separatystów, a także o dalszym łamaniu praw człowieka na terytorium okupowanego Krymu. Poroszenko podkreślił też konieczność utrzymania sankcji przeciw Rosji do czasu całkowitego wypełnienia przez nią porozumień mińskich" - podała agencja Interfax-Ukraina. (PAP)