Deputowanych do 300-mandatowego parlamentu wybierano w 253 okręgach wyborczych. Pozostałych 47 mandatów zostanie przyznanych proporcjonalnie partiom politycznym na podstawie liczby otrzymanych przez nie głosów.

Telewizje trzech głównych nadawców w Korei Płd., KBS, SBS i MBC, przewidują, że Saenuri otrzyma 118-147 mandatów. Dotychczas miała ona 146 posłów na 292 mandatów (osiem mandatów było nieobsadzonych).

Zyska opozycja z głównej partii lewicowej MPK, czyli nowego wcielenia Sojuszu Nowej Polityki na rzecz Demokracji (NPAD), której przypadnie 97-128 mandatów. Miała ona dotąd 102 deputowanych.

Reklama

Co najmniej o połowę lepszy wynik, niż wcześniej przewidywano, zdobędzie Partia Ludowa, nowo założona przez Ahna Czeol Su, byłego lekarza i szefa firmy oprogramowania antywirusowego. Dostanie ona 31-43 mandatów.

Pozostałe miejsca przypadną pomniejszym partiom i kandydatom niezależnym.

Wybory odbywały się w czasie zwiększonego napięcia w stosunkach między państwami koreańskimi, po wstrzymaniu przez Koreę Płd. rozmów pokojowych i wprowadzeniu blokady w reakcji na ostatnie testy jądrowe i rakietowe przeprowadzone przez Koreę Płn. Na wyniki głosowania oddziaływało też spowolnienie gospodarcze, o które opozycja obwinia rząd, oskarżający lewicowych deputowanych o blokowanie ustaw, które mogłyby doprowadzić do poprawy gospodarczej.

Ostateczne wyniki głosowania, do którego uprawnionych było około 40 mln Koreańczyków, zostaną podane w czwartek.(PAP)

klm/ kar/