Ewentualne zwycięstwo w brytyjskim referendum zwolenników Brexitu nie będzie oznaczać Armagedonu. Rozpoczną się wieloletnie, skomplikowane negocjacje Londynu z UE nt. nowego porozumienia - mówili w poniedziałek w Warszawie uczestnicy debaty o konsekwencjach wyjścia W. Brytanii z UE.

Instytut Spraw Publicznych i Fundacja im. Friedricha Eberta zorganizowały debatę zatytułowaną: "Czy potrzebujemy Wielkiej Brytanii w UE? Brexit z perspektywy Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii".

Zastępca Dyrektora Departamentu Ekonomicznego UE w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Krzysztof Bednarek zaznaczył, że przygotowywanie w tej chwili scenariuszy działania na wypadek, gdyby Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej, jest przedwczesne. Podkreślił, że to, jak tzw. Brexit wpłynie na Polskę będzie zależało od tego, jaka będzie nowa forma porozumienia między Wielka Brytanią Unią Europejską.

"Na razie raczej jesteśmy przekonani, że plan A się zmaterializuje, czyli, że Brytyjczycy powiedzą w referendum +tak+ UE. Szykowanie już teraz planów na wypadek, gdyby stało się inaczej, podważyłoby naszą narrację, że wynegocjowane w lutym porozumienie z UE daje premierowi Davidowi Cameronowi mandat, by angażować się w kampanię na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w Unii" - powiedział.

Zaznaczył, że ewentualna decyzja negatywna w brytyjskim referendum nie będzie oznaczała Armagedonu. „Wejdziemy w długotrwały proces negocjacji nowego porozumienia, które nie będą trwały miesiące, tylko lata i będą bardzo skomplikowane. W związku z tym będzie dużo czasu, żeby opracować naszą strategię działania" - powiedział Bednarek.

Maciej Dokurno z Fife Migrants Forum zaznaczył, że kwestia referendum "nie spędza snu z powiek" Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii; nie angażują się oni w kampanie za żadną z opcji ani sami takich kampanii nie organizują. Zwrócił uwagę, że ci z Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich, którzy nie mają brytyjskiego obywatelstwa, nie będą mogli głosować w tym referendum. Według niego wyjście Wielkiej Brytanii z Unii dla Polaków tam mieszkających "nie będzie oznaczało tragedii, a jedynie pewną niedogodność".

Paweł Świdlicki z Open Europe mówił, że z kolei ci Polacy, którzy na Wyspach Brytyjskich mieszkają od lat zostaną zapewne w mniejszym stopniu dotknięci skutkami ewentualnego Brexitu, ponieważ zarówno UE jak i Wielka Brytania - w jego opinii - nie będą chciały naruszać praw nabytych przez polskich i nie tylko imigrantów.

Świdlicki powiedział, że według analiz Brexit może - w najgorszym wariancie - oznaczać dla Wielkiej Brytanii utratę 2,2 proc. PKW do roku 2030, a w najlepszym wypadku Wielka Brytania może zyskać 1,6 proc. PKB. "Różnica ta wynika z wielu czynników, na przykład, czy Wielką Brytania będzie mogła uzgodnić umowę handlową z UE" - powiedział ekspert. Zaznaczył, że uzgodnienie takiej umowy będzie z kolei oznaczać, że Londyn będzie musiał dostosować się do części unijnego prawa, "a więc ta nowa suwerenność Wielkiej Brytanii będzie iluzoryczna".

Jana Puglierin z Niemieckiego Stowarzyszenia Stosunków Zagranicznych zaznaczyła, że Niemcy są zainteresowane tym, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej, i nie chodzi tylko o kwestie gospodarcze. Jak mówiła, Niemcy obawiają się, że w takim wypadku zwiększy się nacisk na Berlin i zarzuty o unikanie odpowiedzialności za UE i brak przywództwa. Podkreśliła, że dla Berlina agenda reformy UE, na którą naciska brytyjski premier, nie jest tak istotna. Kanclerz Angela Merkel jest bardziej zainteresowana reforma strefy euro czy rozwiązaniem kryzysu imigracyjnego.

23 czerwca Brytyjczycy zagłosują w referendum dotyczącym członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Data referendum została ogłoszona przez premiera Davida Camerona w lutym, bezpośrednio po zawarciu na szczycie w Brukseli porozumienia na temat zmiany zasad członkostwa w UE. Według opublikowanych przed tygodniem wyników sondażu przeprowadzonego dla "The Observer" za Brexitem opowiedziało się 43 proc. respondentów, a pozostanie w UE poparło 39 proc. ankietowanych. Z kolei w sondażu opublikowanym we wtorek w "The Telegraph" odsetek zwolenników Brexitu wynosił 44 proc., a pozostania w UE - 51 proc.