Dzięki wysiłkom służb dyplomatycznych i konsularnych polskiego MSZ, pierwsi polscy obywatele zostali ewakuowani ze Strefy Gazy - podkreślił w niedzielę w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

"Od tygodni służby dyplomatyczne i konsularne polskiego MSZ działają dzień i noc, by zapewnić bezpieczną ewakuację naszym rodakom ze stref objętych działaniami wojennymi. Dzięki ich wysiłkom dziś pierwsi z nich wydostali się ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah" - poinformował szef MSZ na platformie X (dawny Twitter).

Rau podziękował wszystkim zaangażowanym pracownikom MSZ, szczególnie z polskich placówek w Tel Awiwie, Ramallah i Kairze "oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu".

"Na bieżąco komunikujemy się z władzami Egiptu i Izraela, tak aby ewakuacja przebiegała jak najsprawniej. Bezpieczeństwo naszych rodaków jest dla nas najważniejsze" - podkreślił Rau.

Wcześniej w niedzielę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera poinformował, że otrzymał potwierdzenie, że 18 polskich obywateli, w tym osoby nieletnie, zostało ewakuowanych ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah i znajdują się już po stronie egipskiej.

Siewiera dodał, że zgodnie z decyzją prezydenta kontyngent polskich Sił Powietrznych jest gotowy do przeprowadzenia ewakuacji.

W sobotę Siewiera informował, że na terytorium Strefy Gazy znajdują się obywatele Rzeczypospolitej Polskiej i jest to powyżej 25 osób.(PAP)

pif/agz/