„Są takie momenty, w których trzeba podnieść z ziemi skarb w postaci dobra RP, upuszczony w konflikcie, i powiedzieć na czym on polega. Zachęcam do opublikowania orzeczenia TK, bo w przypadku nieopublikowania mamy do czynienia z rozdartym porządkiem prawnym” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski.

„5-tygodniowe moratorium, pokój wewnętrzny wokół Trybunału Konstytucyjnego – to jest moja propozycja. Jeśli ktoś jest zasadniczym adresatem mojego apelu, to prezydent. 5 tygodni to czas, w którym można opracować i uchwalić ustawę o TK. Chciałbym, żeby ona była opracowana pod auspicjami prezydenta Dudy” – uważa gość RMF FM. Jego zdaniem „obydwie strony sporu wokół Trybunału formułują opinie niekorzystne z punktu widzenia dobra publicznego”.

Pytany o swoją propozycję kompromisu, którą PiS oceniło jako propozycję z „wadami prawnymi”, odpowiada: „Nie było wad prawnych”. Dodaje, że sędzia Hermeliński uznał jego propozycję za sensowną. „Po tym uzdrowieniu sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, które przedstawiam, możliwe jest rozważenie tego, co głosi klub Kukiza - wybór sędziów 2/3 głosów” – uważa gość Kontrwywiadu.

Po co szef MSZ zapraszał Komisję Wenecką do Polski? „Nie będę komentował działań ministra Waszczykowskiego. Uznawałem wniosek do Komisji Weneckiej za błąd, co do zasady. Dojrzałe państwo nie pyta o recenzję instytucji zewnętrznej” – mówi Kazimierz Michał Ujazdowski. „Dmowski mówił: nie rób tego, co podoba się wrogom Polski. Nie brnijmy w tę ślepą uliczkę, która będzie szkodliwa dla Rzeczpospolitej” – apeluje europoseł PiS. Pytany ilu polityków PiS wspiera kompromis w sprawie TK odpowiada „poparcie dla kompromisu wokół Trybunału jest szersze, niż się wydaje”. „Kropla drąży skałę – trzeba powiedzieć to, co wyraża interes RP” – mówi Ujazdowski.