Francuski parlament przegłosował przedłużenie do 26 maja stanu wyjątkowego. We wtorek ostatecznie uczyniło to Zgromadzenie Narodowe, w ubiegłym tygodniu zaś Senat. Stan wyjątkowy wprowadzono po zamachach 13 listopada, w których zginęło 130 osób.

Stan wyjątkowy pozwala służbom specjalnym na skuteczniejszą walkę z terroryzmem. Od 13 listopada dokonano kilku tysięcy rewizji. Zatrzymano wiele osób podejrzanych o bliskie kontakty z dżihadem i propagujących jego ideologię. Wobec 400 osób zarządzono areszt domowy.

Tymczasem na posiedzeniu komisji mającej wyjaśnić okoliczności zamachów zeznawali bliscy ofiar i osoby, którym udało się ujść z życiem z ataków terrorystycznych. Oskarżają one władze, że te zlekceważyły ostrzeżenia o możliwości zamachu na klub Bataclan, gdzie doszło do masakry, chociaż o takich planach terrorystów wiadomo było kilka miesięcy wcześniej. Wielkie emocje wzbudza dzisiejszy koncert zespołu Eagles of Death Metal.

To właśnie ta kalifornijska grupa rockowa występowała w Bataclanie 13 listopada, gdy wpadli tam terroryści. Muzycy bardzo chcieli wrócić do Paryża. Na widownię zaproszono rodziny ofiar.