Minister sprawiedliwości przekonuje, że prawna ochrona dobrego imienia Polski wymaga wzmocnienia. Zbigniew Ziobro podkreśla, że taka zasada powinna zostać wpisana do Konstytucji, a także znaleźć się w kodeksach karnym i cywilnym.

Minister sprawiedliwości powiedział w radiowej Jedynce, że na takim rozwiązaniu powinno zależeć wszystkim siłom politycznym i liczy, że nie będzie problemu w znalezieniu poparcia dla niego w parlamencie.

Zbigniew Ziobro podkreśla, że z każdym rokiem jest więcej sytuacji, gdy Polska jest pomawiana w kontekście wydarzeń historycznych. Stąd też propozycja resortu sprawiedliwości, by za takie pomówienia karać. Minister podkreśla, że nie jest obojętne dla Polaków, gdy mogą być postrzegani przez pryzmat zbrodni niemieckich, przypisywanych Polsce.

Resort sprawiedliwości chce, obok wzmocnienia konstytucyjnej ochrony dobrego imienia Polski, wprowadzić możliwość wytaczania spraw karnych i cywilnych za przypisywanie Polsce i Polakom niemieckich zbrodni ludobójstwa.

Powództwo o ochronę dobrego imienia Polski także będzie mógł wytaczać IPN oraz organizacje pozarządowe. Ma to zapewnić wysokie odszkodowania za używanie takich sformułowań za granicą.