Przez ostatnich kilka dni ruch TIR-ów z Federacji Rosyjskiej był na ukraińskich drogach uniemożliwiony z powodu społecznych blokad. Decyzja ukraińskiego rządu to odpowiedź na rosyjską blokadę tranzytu ukraińskich ciężarówek.

Decyzja o oficjalnej blokadzie tranzytu rosyjskich TIR-ów została podjęta na porannym posiedzeniu rządu. Jako powód podano fakt, że Rosja od początku roku zabroniła tranzytu ukraińskich TIR-ów przez swoje terytorium. Jak czytamy w rządowym komunikacie, Rosja blokując ukraiński tranzyt łamie reguły Światowej Organizacji Handlu i dwustronną ukraińsko-rosyjską umowę. Zakaz ruchu rosyjskich ciężarówek będzie obowiązywał do odwołania.

Od zeszłego tygodnia w 9 ukraińskich obwodach społeczni działacze i aktywiści prawicowych organizacji na własną rękę blokowali ruch rosyjskich TIR-ów. Społeczne blokady powstały między innymi przy granicy z Rosją, Białorusią, Słowacją i Węgrami.

Samochody ciężarowe z Federacji Rosyjskiej zaczęły częściej jeździć przez Ukrainę omijając Polskę w związku z polsko-rosyjskim sporem przewoźników. Polscy przewoźnicy mieli czas do dzisiaj, aby bez problemów opuścić terytorium Rosji na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń.