Białorusinom uczestniczącym w walkach w Donbasie grozi w kraju odpowiedzialność karna. Dziennik "Sowietskaja Biełorussija" pisze, że w najbliższym czasie "pełną mocą" zacznie funkcjonować artykuł prawa zakazujący udziału w cudzych wojnach.
Reklama

Według gazety, dotychczas w walkach na południowo - wschodniej Ukrainie wzięło udział około 140 obywateli Białorusi. Ośmiu z nich zginęło. Wobec 24 Białorusinów skierowano wnioski do Komitetu Śledczego i do Prokuratury Generalnej. Teraz milicja przygotowuje kolejne materiały wobec 11 osób walczących w Donbasie.

Autor publikacji, powołując się na dane MSW pisze, że obywateli Białorusi walczących w szeregach separatystów jest kilka razy więcej niż w ochotniczych batalionach wspierających siły ukraińskie. Informuje, że wśród uczestników walk są osoby z kryminalną przeszłości i neofaszyści.

Gazeta w artykule "Gastarbajterzy wojny" pisze, że celem białoruskiej milicji jest unieszkodliwienie i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej bojówkarzy którzy wracają z Ukrainy. "I nie ważne po której stronie oni walczyli. Chodzi o bezpieczeństwo i prestiż państwa" - czytamy w gazecie która jest organem administracji prezydenta Białorusi.