Pentagon opublikował prawie 200 zdjęć przedstawiających obrażenia więźniów przetrzymywanych przez Amerykanów w Iraku i Afganistanie. Fotografie sprzed kilkunastu lat ujawniono na mocy decyzji sądu.

198 zdjęć ujawnionych przez Pentagon przedstawia siniaki i rany cięte na rękach, nogach i plecach więźniów amerykańskiej wojny z terroryzmem. Fotografie pochodzą z dokumentacji śledztwa w sprawie maltretowania więźniów w Iraku i Afganistanie po wybuchu skandalu dotyczącego tortur w więzieniu Abu Ghraib w 2004 roku. Ujawnienie zdjęć to wynik trwającej 12 lat batalii prawnej przeciwko rządowi USA prowadzonej przez Amerykańską Unię Wolności Obywatelskich.

Zakończyła się ona się wyrokiem sądu nakazującym Pentagonowi zdjęcie z nich klauzuli tajności. Amerykański Departament Obrony przypomniał, że śledztwo w sprawie maltretowania więźniów zakończyło się ukaraniem 65 żołnierzy - od oficjalnej reprymendy po wyroki dożywocia.

Reklama

Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich wyraziła satysfakcję z opublikowania zdjęć. Przedstawiciele tej organizacji zwrócili jednak uwagę, że 1800 fotografii związanych z torturowaniem więźniów wojny z terroryzmem za czasów George'a Busha pozostaje tajnych.