Odchudzić Komendę Główną Policji. To jeden z głównych celów zmian w kierownictwie policji, jaką zapowiada odpowiedzialny za służbę wiceszef MSW Jarosław Zieliński. Na początku komenda ma stracić 350 etatów, między innymi przez przeniesienie Biura Operacji Antyterrorystycznych do struktur Centralnego Biura Śledczego Policji - powiedział wiceminister w rozmowie z IAR.

Zieliński tłumaczy, że KGP musi zostać odbiurokratyzowana a obecnych 2200 etatów w centrali to za dużo. Część etatów z Komendy Głównej Policji ma być przeniesionych do komend regionalnych. Wiceminister podkreśla jednak, że nie chodzi o wysyłanie policjantów z centrali w odległe regiony. "Chcemy przesunąć etaty a nie ludzi" - zaznaczył. Przyznał, że w wyjątkowych sytuacjach pracujący w Warszawie policjanci mogliby wrócić do komend w kraju, w których wcześniej pracowali.

"To nie jest koniec procesu. Będzie dalsza analiza" - mówi wiceminister o dalszych cięciach etatów w centrali policji.

Zieliński zapowiada przywrócenie lokalnych posterunków, zlikwidowanych przez poprzednie kierownictwo policji. W tym celu w ciągu trzech miesięcy ma być odtworzona mapa zagrożeń w kraju, na podstawie której rozmieszczane będą siły policji w terenie. Nowe szefostwo MSW planuje też wznowienie naboru do policji, aby zapełnić istniejące wakaty.