Zależy nam na tym by brać pełną odpowiedzialność za działania prokuratury - tak mówił w radiowej Jedynce rzecznik rządu Rafał Bochenek o uchwalonej w nocy ustawie o prokuraturze. To dzięki niej znów zostanie połączona funkcja ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Rafał Bochenek zwracał uwagę, że w wielu krajach funkcjonuje unia miedzy ministrem sprawiedliwości a prokuratorem generalnym dlatego nie rozumie krytyki powrotu do poprzedniego modelu.

"Przede wszystkim zależy nam na tym aby prokuratura skutecznie realizowała swoje zadania. Zapewniła bezpieczeństwo i porządek publiczny. Żeby nie zajmowała się tak banalnymi sprawami jak chociażby sprawa internauty z Nowego Sącza. Uważamy, że to działanie jedynie ośmiesza tak poważną instytucję" - wyjaśniał w Sygnałach Dnia Rafał Bochenek.

Po zmianach m.in prokurator generalny uzyska prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą. Będzie mógł wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia.

Prokuratura Krajowa zastąpi Prokuraturę Generalną . Nowy urząd będzie mógł prowadzić śledztwa w sprawach "o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym". Reforma ma wejść w życie od kwietnia.