Minister obrony narodowej Antonii Macierewicz powiedział w Berlinie, że polityka Rosji wobec Ukrainy i państw bałtyckich jest największym wyzwaniem dla pokoju w Europie. Szef MON rozmawiał dziś na ten temat z niemiecką minister obrony Ursulą von der Leyen, która - jak zapewnił - podziela jego opinię w tej sprawie.

Polski minister dodał, że aby przeciwstawić się Rosji, NATO musi zrobić kolejny krok w kierunku zmian zapoczątkowanych na szczycie w Walii. W tym kontekście w Berlinie poruszono sprawę wzmacniania stałej obecności NATO na wschodzie Europy.

Szef MON poinformował, że z punktu widzenia Polski sprawa ta jest najważniejsza. Minister zapowiedział, że rozmowy będą kontynuowane, także w szerszym gronie, m.in z Francją.

Ursula von der Leyen nie odniosła się bezpośrednio do polskich propozycji wzmacniania obecności NATO. Stwierdziła jednak, że szczyt w Warszawie pokaże, iż wobec zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa Sojusz musi działać szybciej i bardziej elastycznie. Zapewniła, że Niemcy będą blisko współpracować z Polską w przygotowaniach do szczytu.