Szef MSZ chwali wystąpienie premier w Parlamencie Europejskim. Jak mówił w radiowej Jedynce Witold Waszczykowski, debata o Polsce w Strasburgu była narodzinami "nowego lidera europejskiego" w osobie Beaty Szydło.

"Udowodniła, że jest rasowym przywódcą, który potrafi stawić czoła problemom i ripostować" - powiedział minister spraw zagranicznych. Dodawał również, że cieszy się z faktu, iż polska opozycja "doznała refleksji" i wycofała się z zażartej dyskusji.

W ocenie Witolda Waszczykowskiego, wczorajsza debata w Strasburgu pokazała, że zarzuty stawiane polskiemu rządowi "były i są bezzasadne". Szef MSZ skrytykował również przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Jak mówił Witold Waszczykowski, były polski premier niezbyt jasno wykazał Komisji Europejskiej, że jej decyzja o procedurze badania rządów prawa jest "bezpodstawna". "Wczoraj pan premier Tusk pokazał, że jest w dalszym ciągu tylko politykiem Platformy, a nie jest politykiem formatu europejskiego " - ocenił Witold Waszczykowski, dodając, że niepotrzebne były "uszczypliwe" uwagi Donalda Tuska wobec Andrzeja Dudy w poniedziałek w Brukseli.

Szef MSZ poinformował, że jutro do Polski przyjedzie minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier. "Będę z nim rozmawiał jak dyplomacja niemiecka może wpłynąć na tych technokratów, aby również uspokoić te nastroje i by jednak wycofali tę kampanię przeciwko Polsce" - mówił Witold Waszczykowski. Zadeklarował również, że jest gotów "w każdej chwili" przyjąć w Polsce wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.