Przed debatą plenarną w Parlamencie Europejskim premier Beata Szydło spotkała się z wszystkimi polskimi europosłami. Na wstępie podkreśliła, że do takiej debaty w Parlamencie Europejskim w ogóle nie powinno dość. Posłowie opozycji po spotkaniu podkreślali, że prezentacja stanowisk niewiele zmieniła i nadal utrzymuje się wyraźna różnica zdań.

„Było to dobre polskie spotkanie” powiedziała dziennikarzom premier Beata Szydło. Poseł Tomasz Poręba z PiS, relacjonując przebieg spotkania podkreślił, że premier Szydło została "zaatakowana" przez kilku europosłów Platformy. Odnotował natomiast pojednawczy ton innego polityka Platformy - Jana Olbrychta. "Widać pęknięcie PO" - mówił Tomasz Poręba.

Zdaniem posła Jana Obrychta niedobrze się stało, że dojdzie do debaty o Polsce na forum Parlamentu Europejskiego. Podkreślił on, że rozmowa z panią Premier była szczera i otwarta i jeszcze raz ukazała różnicę zdań. „Do jednego nas nie trzeba przekonywać - aby dbać o dobrą reputację Polski. Co do tego absolutnie się zgadzamy, co do pozostałych kwestii - nie ”- powiedział Polskiemu Radiu Jan Olbrycht.