Brytyjskie media identyfikują dziś zamaskowanego dżihadystę z londyńskim akcentem, który pojawił się na najnowszym, nakręconym w Syrii wideoklipie propagandowym państwa islamskiego. Media są przekonane, że jest to zbieg przed brytyjskim wymiarem sprawiedliwości, wychowany w hinduizmie Siddharta Dhar.

Po przejściu na islam, już jako Abu Rumaysah, był aktywnym członkiem zakazanej obecnie radykalnej organizacji al-Muhajiroun.

Potwierdzenie, czy to rzeczywiście on nie powinno być trudne. Rumaysah występował kilkakrotnie w telewizji. Prowadził też własny wideoblog. Głos z wideo rozpoznała jego siostra. Półtora roku temu Abu Rumaysah został aresztowany pod zarzutem propagowania terroryzmu, ale sąd zwolnił go na okres śledztwa. Dzień później uciekł do Syrii. Brytyjscy eksperci przyznają, że tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych nie kontroluje opuszczających kraj tak skutecznie, jak przyjeżdżających.

Londyńskie media ustaliły też, że kilkuletni chłopiec, występujący w tym samym wideoklipie, to syn nawróconej na islam Brytyjki, która wyszła w Syrii za mąż za szwedzkiego dżihadystę.