Wybory parlamentarne w Hiszpanii wygrała Partia Ludowa - wynika z pierwszych, sondażowych danych. Druga była lewicowa partia Podemos, ale zdobyła mniej miejsc w parlamencie, niż socjaliści, którzy zajęli trzecie miejsce pod względem liczby głosów. Prawicowi Ciudadanos - ostatnia z największych partii - zyskała najmniejsze poparcie.

To może być gorzkie zwycięstwo dla Partii Ludowej. Z sondażu, wykonanego pod lokalami wyborczymi przez hiszpańskie publiczne radio i telewizję wynika, że premier Mariano Rajoy zdobył 118 miejsc w parlamencie - o 68 mniej, niż w 2011 roku. Drugie prawicowe ugrupowanie - Ciudadanos, które po raz pierwszy startowało do centralnego parlamentu - miało zdobyć 50 miejsc. Oznacza to, że obie partie nia mają razem większości parlamentarnej. Z pierwszych, nieoficjalnych danych wynika więc, że zwycięzca głosowania może nie zdołać utworzyć rządu.

Teoretycznie, łatwiejsze zadanie miałyby ugrupowania lewicowe. Socjaliści i Podemos razem mają ponad połowę miejsc w parlamencie. Jednak liderzy obu partii przez całą kampanię wyborczą zapewniali, że nie stworzą koalicji.

Reklama

Poparcie stracili też nacjonaliści katalońscy. W tym regionie wygrała Podemos.