Zmiany szefów spółek skarbu państwa powinny być przeprowadzone spokojnie - uważa przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, Henryk Kowalczyk. Powiedział on w Trójce, że trzeba powołać nowych szefów tych spółek, aby mogły się dobrze rozwijać. Trzeba je też rzetelnie kontrolować, aby nie dochodziło tam do nadużyć. Gość Trójki dodał, że rząd będzie pracował nad zmianą systemu powoływania szefów spółek skarbu państwa. Podkreślił też, że upartyjnienie polskiej administracji jest bardzo duże i trzeba dokonać tam zmian.

Komentując informacje o tym, że członek Komitetu Politycznego PiS Wojciech Jasiński ma zostać prezesem PKN Orlen, Kowalczyk powiedział, że ma on poglądy "bardzo państwowe". Jeśli dobierze sobie znakomitą ekipę, to może być bardzo dobrym prezesem - powiedział Kowalczyk przypominając, że Jasiński nadzorował PKN Orlen, będąc w 2007 roku ministrem skarbu. Nie jest tak, że dotychczasowi prezesi to apolityczni działacze - dodał gość Trójki.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedział, że w 2017 roku zostaną obniżone stawki VAT. Nie ma bowiem planów przedłużenia ich podwyżki. Mówiąc o obniżkach tego podatku, Kowalczyk podkreślił, że będą one możliwe, gdy zostaną zlikwidowane możliwości nadużyć. Odpowiadając na pytanie o zawieszeniu podatku od kopalin, gość Trójki oświadczył, że można byłoby to zrobić po analizie sytuacji w górnictwie. Henryk Kowalczyk dodał, że jeśli pozwoli na to sytuacja budżetu, to podatek będzie można zawiesić w przyszłym roku.