Jest porozumienie Unii Europejskiej z Turcją o współpracy w walce z kryzysem migracyjnym. Decyzję ogłoszono na zakończenie szczytu w belgijskiej stolicy. Bruksela ma nadzieję, że władze w Ankarze zatrzymają falę imigrantów, którzy próbują dostać się do Europy.

W Turcji jest obecnie ponad dwa miliony uchodźców z Syrii i Iraku. Oferta jest bardzo hojna, choć szczegóły i konkrety będą uzgadniane w przyszłości. Unia zadeklarowała na przykład finansową pomoc - na początek 3 miliardy euro, z możliwością zwiększenia oferty.

W deklaracji nie zapisano, jaki będzie wkład poszczególnych państw, ale wcześniej propozycję przedstawiła Komisja Europejska - pół miliarda ma pochodzić z unijnego budżetu, resztę mają dołożyć unijne kraje. Polska - ponad 71 milionów euro.

Reklama

Co do zobowiązania Unii dotyczącego przesiedleń uchodźców z Turcji, to konkretów też nie ma. Zapis jest jednak na tyle ogólny, że może otworzyć Komisji Europejskiej drogę do przygotowania nowego planu przyjęcia imigrantów. Polscy dyplomaci uważają jednak, że nie ma takiego niebezpieczeństwa. W unijnej ofercie znalazła się też deklaracja dotycząca zniesienia wiz dla obywateli Turcji od przyszłego roku. Jest też obietnica organizowania szczytów Unia Europejska-Turcja dwa razy do roku.