Mimo obniżenia stopnia zagrożenia terrorystycznego w Brukseli, Komisja Europejska nie rezygnuje z zaostrzonych środków bezpieczeństwa. Belgijskie władze zdecydowały, że od dziś w stolicy obowiązuje trzeci, a nie jak wcześniej - czwarty, najwyższy - poziom alarmu. Oznacza to, że zagrożenie atakiem jest mniejsze, ale wciąż możliwe.

Wiceprzewodnicząca Komisji Kristalina Georgiewa powiedziała Polskiemu Radiu, że poziom trzeci oznacza wciąż poważne zagrożenie i dlatego zostały utrzymane szczególne środki bezpieczeństwa.

„Cały czas dokładniej sprawdzamy gości w Komisji, nie zezwalamy na organizację wydarzeń z udziałem dużej liczby personelu, obecnych jest tu wciąż więcej strażników, utrzymujemy też wzmocnione środki bezpieczeństwa wokół szkół europejskich” - powiedziała wiceprzewodnicząca Georgiewa.

Dodała, że obawia się, iż „część tych działań zostanie utrzymana przez dłuższy czas”. Według Georgiewy w przyszłym tygodniu możliwe są jednak pewne ułatwienia dostępu do budynków Komisji dla gości z zewnątrz.

W Komisji Europejskiej obowiązuje obecnie „żółty” poziom alertu.