Polska powinna skupić się na wykorzystaniu pieniędzy z obecnego budżetu Unii Europejskiej zamiast próbować przedłużyć okres wydatkowania starych funduszy. Tak uważa wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. budżetu Kristalina Georgieva.

W rozmowie z Polskim Radiem Georgieva potwierdziła, że niemożliwe jest wydłużenie czasu na wykorzystanie środków z budżetu Wspólnoty na lata 2007-2013. Termin mija pod koniec roku.

Polska razem z innymi krajami chciałaby mieć kilka dodatkowych miesięcy na rozdysponowanie funduszy z poprzedniego budżetu. Bruksela jednak nie pozostawia złudzeń.

"Ponad możliwości, które kraje już dostały, by wykorzystać fundusze, nie możemy zrobić nic więcej, nie możemy przedłużyć tego terminu ani dla Polski, ani dla innych krajów" - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem Kristalina Georgieva.

I dodała: "Oczywiście polski rząd może przedstawić propozycję w tej sprawie jeśli uzna to za stosowne, ale szanse, że zostanie ona pomyślnie rozpatrzona, są naprawdę bardzo małe".

Jednocześnie wiceszefowa Komisji zachęca rząd w Warszawie, by zadbał o dobre wykorzystanie pieniędzy z obecnego budżetu Wspólnoty na lata 2014-2020. "Moja rada dla Polski jest taka: skupcie się na tych właśnie środkach, bo widzimy, że kraje chcąc wykorzystać wszystkie stare fundusze, spowalniają wydatkowanie nowych, a trzeba patrzeć naprzód, a nie za siebie" - podkreśliła Georgieva. Do 2020 roku Polska - w ramach polityki spójności - ma do rozdysponowania około 80 miliardów euro.