Przewodniczący Rady Europejskiej wczoraj po południu w Skopje spotkał się z władzami Macedonii. Jak pisze portal Tajm.mk prezydent Gjorge Iwanow powiedział Tuskowi, że Macedonia jest podręcznikowym przykładem, jak nie należy traktować kraju starającego się o członkostwo w Unii Europejskiej. Podkreślał, że obywatele są zmęczeni blokadą ich kraju w integracji i brakiem zdecydowania Rady Europejskiej. Prezydent Iwanow skrytykował Unię Europejską za obecny kryzys imigracyjny.

Według niego, Macedonia szczególnie cierpi z powodu braku rejestracji imigrantów w Grecji i podejmowania jednostronnych decyzji. Przypomniał, że Macedonia nie otrzymuje funduszy na przezwyciężenie kryzysu, choć jej to wielokrotnie obiecywano. Szef Rady Europejskiej - jak piszą media - obiecał pomoc i prosił o określenie potrzeb. Powiedział, że będzie rozmawiał z krajami Wspólnoty o tym, co jeszcze można zrobić, by wsparcie dla Macedonii i państw regionu było adekwatne do wyzwań, przed jakimi obecnie stoją.

"Jeśli jesteśmy poważni i chcemy utrzymać Schengen, to musimy być poważni i pomóc tym państwom, które są na pierwszej linii frontu" - powiedział. Donald Tusk dodał, że głównym celem jest zmniejszenie fali uchodźców, nie tylko w celu ułatwienia ich tranzytu.

Reklama