- Kryzys uchodźczy w Europie nie jest przyczyną, lecz skutkiem terroryzmu i ekstremizmu islamskiego. Absurdalne i nieludzkie jest więc odmawianie pomocy, pochodzącym głównie z Syrii uchodźcom, którzy są pierwszymi ofiarami barbarzyńskich aktów przemocy tzw. „Państwa islamskiego” – mówi dla Gazetaprawna.pl Adam Traczyk,prezes Global.Lab, niezależnego think-tanku zajmującego się sprawami międzynarodowymi

Adam Traczyk wskazuje, że jednym z bezpośrednich skutków piątkowych zamachów może być wzrost nastrojów nacjonalistycznych i ksenofobicznych, które mogą prowadzić do destabilizacji Unii Europejskiej. To byłoby na rękę tzw. Państwu Islamskiemu, które dąży do polaryzacji społeczeństw europejskich i wzmocnienia podziałów w ramach samej wspólnoty.

- Przeciwdziałanie temu scenariuszowi to najważniejsze wyzwanie dla polityków europejskich. Odpowiedzią na zamachy musi być więcej solidarności i współpracy, a nie odwracanie się plecami od Europy – mówi Adam Traczyk gazetaprawna.pl. - Izolacja nie uchroni Polski przed skutkami kryzysu imigracyjnego. W tej sytuacji utopijnym jest myślenie zaprezentowane przez przyszłego ministra Konrada Szymańskiego (zakwestionował unijny mechanizm relokacji imigrantów, uzgodniony przez kraje UE – przyp.red), bo po pierwsze kryzysu nie da się rozwiązać w pojedynkę, a po drugie, że Polska jest częścią zglobalizowanego świata, a nie wyspą, którą omijać będzie ten czy inny kryzys.

Prezes Global.Lab zwraca uwagę, że słabość Europy w kontekście kryzysu migracyjnego wynika w dużej mierze z braku solidarności i wspólnych, skoordynowanych działań, do czego Polska walnie się przyczynia. Dalsze osłabianie i rozbijanie jedności Unii Europejskiej nie może leżeć w naszym interesie, także wobec ciągle napiętej sytuacji na wschodzie. Niestety deklaracje polityków PiS nie nastrajają pozytywnie.

Reklama

Traczyk zwraca uwagę na wypowiedzi ministrów in spe Jarosława Gowina i Witolda Waszczykowskiego (publicznie przyznającego, że jest islamofobem), którzy zamiast poważnie mierzyć się z przyczynami radykalizacji, woleli przypodobać się niektórym wyborcom, utrwalając stereotypy.

- Problem radykalizacji raczej nie dotyczy uchodźców, lecz młodych Europejczyków, dzieci imigrantów. Często żyją oni na uboczu społeczeństwa, zamknięci w gettach, bez perspektyw na lepsze życie. To wszystko tworzy podatny grunt dla działań radykalnych grup rekrutujących swoich członków właśnie wśród takich ludzi. Oczywiście nie mowa tu o winie, ale chcąc poważnie mówić o integracji trzeba zdać sobie sprawę, że dotychczas w Europie popełniono wiele błędów - komentuje Adam Traczyk.

Przedstawciel Global. Lab zwraca jednocześnie uwagę że Zachód walnie przyczynił się do powstania ISIS. - Organizacja ta postała w wyniku destabilizacji regionu, jaka nastąpiła po bezprawnej wojnie w Iraku. Była wypadkową błędów, braku analizy i oceny możliwych konsekwencji i krótkowzroczności Amerykanów. Przypominam, że u boku Amerykanów i Brytyjczyków brała w niej udział również Polska.