Islamiści z Państwa Islamskiego opublikowali nagranie, w którym pada ostrzeżenie pod adresem Francji. "Dopóki nie ustaną bombardowania, nie zaznacie spokoju" - podaje Agencja Reutera.

Przedstawiony na nagraniu bojownik mówi, że dopóki nie ustaną naloty na siły Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku prowadzone przez francuskie myśliwce "Francja nie zazna spokoju".

Film upublicznił Al-Hayat Media Centre, określany jako "medialne ramię" IS. Bojownik zachęca w nim francuskich muzułmanów, którzy nie mogą walczyć w Syrii, do przeprowadzania ataków na terytorium Francji.

- Dopóki nie ustaną bombardowania, nie zaznacie pokoju. Będziecie się nawet bali wyjść z domu na zakupy - ostrzegaFrancuzów mówiący po arabsku mężczyzna.

Terroryści zabili w piątek w Paryżu co najmniej 128 osób, w tym ponad 100 zakładników uwięzionych w sali koncertowej Bataclan. Do serii zamachów doszło w sześciu różnych miejscach Paryża - m.in. w okolicach stadionu, gdzie rozgrywano mecz Francja-Niemcy. Prezydent Hollande ogłosił stan wyjątkowy, przywrócono kontrole na granicach.

Państwo Islamskie wzięło również odpowiedzialność za zamachy w oficjalnym oświadczeniu. Jak poinformowano, bojownicy z tego ugrupowania przeprowadzili ataki w różnych miejscach przy pomocy zamachowców - samobójców, broni, w centrum stolicy. Dodano, że ataki te były szczegółowo analizowane.