W całej Polsce ponad 36 tysięcy ludzi nie ma dachu nad głową. Takie są wyniki styczniowego liczenia bezdomnych, którego wyniki właśnie opublikował resort pracy i polityki społecznej. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich dwóch lat w naszym kraju przybyło prawie 5,5 tysiąca takich osób.

Liczenie bezdomnych odbyło się pod koniec stycznia tego roku. Patrole, złożone m.in. z pracowników opieki społecznej i strażników miejskich, starały się dotrzeć wszędzie tam, gdzie mogą przebywać osoby, które nie mają dachu nad głową. Oprócz noclegowni odwiedzały one m.in. altany działkowe, małe porzucone domy czy dworce.
Z przedstawionych przez resort pracy i polityki społecznej danych wynika, że najwięcej bezdomnych jest na Mazowszu - ponad cztery tysiące sześćset osób i na Śląsku - ponad cztery tysiące czterysta, a także w województwie kujawsko-pomorskim - prawie cztery tysiące. Najmniej osób bez dachu nad głową jest w województwie podlaskim - ponad siedemset.
​Wśród bezdomnych najwięcej jest mężczyzn, prawie 29 tysięcy. Kobiet, które nie mają dachu nad głową jest ponad 5 tysięcy, a dzieci prawie dwa tysiące.
Liczenie bezdomnych odbywa się co dwa lata.