Minister Administracji i Cyfryzacji chwali i gani Andrzeja Dudę. W trakcie konferencji prasowej w siedzibie resortu Andrzej Halicki odniósł się do ostatnich decyzji prezydenta.

Minister podziękował Andrzejowi Dudzie za podpisanie ustawy metropolitalnej, która w swoim ostatecznym, kompromisowym kształcie jest, w opinii Halickiego, bardzo korzystna dla rozwoju miast i aglomeracji. Ustawa koncentruje się na dziesięciu ośrodkach miejskich, ale usprawni życie ponad połowy Polaków.

Minister jednocześnie wytknął prezydentowi zawetowanie nowelizacji ustawy o mniejszościach. Miała ona pozwolić w określonych polskich powiatach na posługiwanie się językami mniejszości w lokalnych urzędach. Halicki uważa weto za absurdalne, a jego powody za niezrozumiałe. Weto jest też w jego opinii dowodem na to, że prezydent staje przeciwko słabszym i mniejszym, choć zadaniem państwa jest ich chronić.

Halicki uważa, że mamy do czynienia z błędem, a weto powinno zostać odrzucone - także przez Prawo i Sprawiedliwość, które deklaruje, że staje po stronie słabszych.