Obietnice wyborcze PiS? Zobaczymy, na co stać polskie państwo. Być może trzeba będzie rozłożyć je w czasie - mówi w RMF FM Jarosław Gowin

Jarosław Gowin szefem MON? „Jeżeli propozycja prezes Szydło zostanie podtrzymana, to nie uchylę się od odpowiedzialności” – mówi w Kontrwywiadzie RMF FM Jarosław Gowin ze Zjednoczonej Prawicy. Dodaje, że Beata Szydło jest kandydatem na premiera, wskazanym przez Jarosława Kaczyńskiego, „chociaż do tej pory nie było formalnych decyzji kierownictwa PiS”. „Szydło to osoba, która daje gwarancję bardzo dobrej współpracy z Jarosławem Kaczyńskim. Byłem ministrem i wiem, że premier nie może być sterowany z tylnego siedzenia” – komentuje gość RMF FM. „Prezes jest patronem politycznym podwójnego zwycięstwa.

Każda próba pomniejszenia znaczenia politycznego Jarosława Kaczyńskiego byłaby nieracjonalna” – uważa Gowin. Pytany o to, czym nowy Sejm powinien zająć się w pierwszej kolejności, odpowiada: „Górnictwem, bo Ewa Kopacz doprowadziła górnictwo do stanu kompletnej zapaści”. „Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby wpompowywać kolejne miliardy w niezrestrukturyzowane kopalnie”. Obietnice PiS? „Zobaczymy, na co stać polskie państwo i co jest racjonalne do zrobienia. Być może część reform PiS trzeba będzie rozłożyć w czasie” – uważa Jarosław Gowin. Poszerzanie bazy politycznej? „Biało-czerwona koalicja będzie konstytucyjna, z Kukizem i częścią PO taką większość udałoby się zbudować” – odpowiada gość RMF FM. Dodaje, że Zjednoczona Prawica wspólnie z częścią opozycji musi wypracować wspólny projekt konstytucji. „Wyjdziemy z propozycją uczciwej współpracy z opozycją. Wprowadzimy pakiet demokratyzacyjny. W tej kadencji opozycja będzie traktowana lepiej niż w poprzedniej” – zapowiada Jarosław Gowin.