Większość Czechów jest rozczarowana Unią Europejską. Tak wynika z najnowszego badania opinii publicznej.

Jeszcze nigdy nie było tak źle jak w tym miesiącu. Najnowszy sondaż przeprowadzony przez agencję STEM pokazuje, iż blisko 60 procent Czechów jest niezadowolonych z faktu, że ich kraj jest członkiem Unii. Gdyby referendum o akcesji do Wspólnoty odbyło się w tym tygodniu, nie byłoby szans na przyłączenie się Czech do Unii. Jest to wynik najgorszy od 2004 roku.
Sondaż pokazuje, że tak wysoka dezaprobata dla członkostwa wynika przede wszystkim z tego, jak Komisja Europejska próbuje rozwiązywać kryzys imigracyjny. Czechom nie podoba się to, że Bruksela chce zmusić kraje członkowskie do przyjęcia z góry ustalonej liczby uchodźców. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Czechy są obecnie jednym z niewielu krajów, które otwarcie przeciwstawiają się brukselskim pomysłom.

Satysfakcja Czechów z członkostwa w Unii systematycznie spada praktycznie od samego początku badań. Jeszcze wiosną 2011 roku społeczeństwo było równo podzielone na euroentuzjastów i eurosceptyków. Od tamtej pory stale przybywa tych drugich.